Wydarzenie: Ekonomia XIX wieku: „Lalka” Bolesława Prusa
Czas: piątek 28 września godz. 18
Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Wstęp bezpłatny
Ekonomia XIX-wieku: Lalka czyli ile wynosi dniówka warszawskiej szwaczki i czy dzisiaj dałoby się za to przeżyć przez miesiąc?
Bolesław Prus był nie tylko pisarzem o świetnym poczuciu humoru i wnikliwym acz emocjonalnym stylu. Przede wszystkim znał się na tym, o czym pisał, i był kimś w rodzaju dzisiejszego dziennikarza społecznego, a problemów wtedy wcale nie było mniej niż dzisiaj.
Link do wydarzenia na FB – kliknij
Na wykładzie słuchacze będą mogli dowiedzieć się, ile kosztował koń, zarówno ten do pracy jak i ten wystawiany do wyścigów i czy da się prace z nim porównać do dzisiejszego transportu przewozem „do 3.5 tony”, czy Wokulski naprawdę wyglądał jak idiota wrzucając kwestującej w wielkanocny wieczór Izabeli rulonik 25 półimperiów i ile to byłoby dzisiejszych pensji, jaki był miesięczny utarg jego sklepu w przeliczeniu na dzisiejsze złotówki i dlaczego na wiosnę należało kupić jedwabne rękawiczki nieco większe niż zimą (pewnie tak jest i dzisiaj, ale któryż sprzedawca w butiku o tym wie).
Wykład poprowadzi Jakub Aleksandrowicz – polonista, nauczyciel akademicki i trener metod dydaktycznych, z zamiłowania tłumacz problemów przeszłości na język teraźniejszości, głównie po to, by nie sprawdzało się przysłowie, że Polak mądry tylko po szkodzie.
Wstęp wolny. Zapraszamy również nauczycieli z uczniami.
W tym budynku przy Nowosiennej 9 (Sienkiewicza 9 obecnie) w Warszawie mieściło się wydawnictwo Gebethner i Wolff. Istniało od 1857 roku do 1950. Zostało zlikwidowane przez władze komunistyczne, a wydawało przede wszystkim klasykę literatury polskiej. Działało nawet w czasie wojny rozprowadzając nielegalnie polską literaturę. Założona w 1925 roku filia w Paryżu istnieje do dziś. To właśnie wydawnictwo jako pierwsze wydało Lalkę Bolesława Prusa. Było to w roku 1890.
Gdańsk Strefa Prestiżu