Wydarzenie: „Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości”
Czas: sobota (8 września) – od 10:00 do 18:00, niedziela (9 września) – od 11:00 do 17:00.
Miejsce:  plac przy ulicy Rycerskiej (mapka na końcu artykułu)
Wstęp bezpłatny

Weekend z archeologią
Weekend z archeologią

„Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości” to wyjątkowa impreza plenerowa dla całej rodziny. Spotkajmy się w dniach 8–9 września 2018 roku na placu przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku. Wstęp bezpłatny!

Organizator wydarzenia, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, zapowiada sympatyczne spotkanie, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. Szykuje się mnóstwo zabawy, ale równie istotny jest walor edukacyjny – promowanie dobrych standardów w ochronie dziedzictwa kulturowego. O atrakcyjności „Weekendu z Archeologią” świadczy program wydarzenia – bogaty i zróżnicowany. Dzięki temu impreza stanowi ciekawą propozycję zarówno dla turystów odwiedzających Gdańsk, jak i dla mieszkańców grodu nad Motławą.

Literatura
W tym roku „Weekend z Archeologią” skupia się szczególnie na archeologii w świecie literackim. Odbędą się spotkania z czołowymi polskimi pisarkami. Czytelnicy będą mieli okazję zadać pytania, podyskutować i zdobyć autografy.
Na placu przy ul. Rycerskiej pojawią się:

  • Elżbieta Cherezińska – autorka bestsellerowych powieści historycznych inspirowanych początkami państwa polskiego,
  • Marta Guzowska – archeolożka i pisarka, dla której wykopaliska to drugi dom, a najlepszymi miejscami do odpoczynku są muzea (to tam zwykle powstają ostatnie rozdziały jej książek).
  • Spotkania literackie poprowadzi Olga Kowalska, autorka popularnego i wielokrotnie nagradzanego bloga Wielki Buk.
  • Ponadto w planie są dwa spotkania z Magdaleną Sprenger, autorką powieści dla dzieci. Pisarka opowie o tym, jak archeologiczna pasja znalazła wyraz w jej książkach, a następnie poprowadzi zajęcia warsztatowe dla najmłodszych.

Spacer z archeologiem
Jedną z głównych atrakcji będzie spacer z archeologiem, który podczas ubiegłorocznej edycji „Weekendu z Archeologią” cieszył się dużym zainteresowaniem gdańszczan i turystów. Spacer poprowadzi Bogdan Kościński, kierownik Działu Zbiorów Gdańskich (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku). Tematem przechadzki połączonej z opowieścią będzie historia gdańskiego Zamczyska.

Muzyka
Oprawę muzyczną „Weekendu z Archeologią” zapewni zespół Tryzna.
Tryznę tworzą nie tylko muzycy, ale przede wszystkim rekonstruktorzy. Badają średniowieczną ikonografię i manuskrypty w poszukiwaniu zabytków muzycznych. Odtwarzają średniowieczne instrumenty, takie jak: lira korbowa, szałamaja, harfa, mandola, bombardy, dudy. A występują oczywiście w strojach z epoki.

Poszukiwanie zabytków a prawo
Szkody powodowane przez nielegalne poszukiwania zabytków oraz brak ochrony prawnej to zagadnienia, o których opowie Agnieszka Kowalska, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na czas „Weekendu z Archeologią” Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków utworzy specjalny punkt informacyjny na placu przy ul. Rycerskiej. Pracownicy Wydziału ds. Zabytków Archeologicznych będą udzielali informacji o miejscach chronionych prawnie w województwie pomorskim, a także wyjaśnią procedury obowiązujące podczas prac przy obiektach objętych ochrona konserwatorską.

Edukacja  i zajęcia warsztatowe
Dzięki warsztatom przygotowanym przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku uczestnicy zajęć poznają pracę archeologa od kuchni. Będzie można między innymi wykonać kopię zabytku, odtworzyć rysunki naskalne albo ułożyć ceramiczne puzzle. Specjaliści pokażą, jak przeprowadza się pomiary archeologiczne i wyjaśnią podstawy konserwacji. Oprócz tego będą zajęcia plastyczne, tworzenie diademów, ozdabianie mieczy, ucieranie ziarna, tkanie na bardku. Krótko mówiąc – nauka i zabawa w jednym. Kto ukończy zajęcia, otrzyma pamiątkowy Dyplom Młodego Archeologa. Zajęcia antropologiczne dla najmłodszych poprowadzi dr Aleksandra Pudło.
Silne wsparcie zapewnią studenci archeologii z Uniwersytetu Gdańskiego.
Z kolei Muzeum Gdańska zaprezentuje metodę laserowego czyszczenia detali architektonicznych. Pokazowi będzie towarzyszyć wystawa planszowa o gdańskim gotyku oraz prezentacja poświęcona problematyce ochrony średniowiecznej architektury. Paweł Szymański i Marta Florkowska z Pracowni Garncarnia poprowadzą warsztat strycharski, polegający na formowaniu cegieł w jednokolorowej ladzie. W niedzielę na festynie pojawi się Leszek Zulewski, kowal-artysta współpracujący z Kuźnią Wodną w Oliwie, który zaprezentuje, jak wykonywano okucia budowlane w dawnym Gdańsku.

Gry i zabawy
Na „Weekendzie z Archeologią” zagości Faktoria Handlowa z Pruszcza Gdańskiego. Pracownicy Faktorii poprowadzą wciągające gry i zabawy. Czym bawiły się dzieci w czasach, gdy nie było komputerów ani Internetu? Dr Jerzy Marek Łapo zaprezentuje oryginalne i zakręcone Obwoźne Muzeum Bąków. Będzie można wprawić w ruch wirujące zabawki, a przy okazji posłuchać o historii bąków na przestrzeni wieków.

Wystawy
Wystawę plenerową o odkryciach i badaniach archeologicznych na Pomorzu przygotuje organizator wydarzenia, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawi się z wystawą „Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego – w drodze do UNESCO”. Kompleks prahistorycznych kopalń w Krzemionkach należy do najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie.

Konkurs fotograficzny
Od 17 lipca do 9 września (czyli do końca „Weekendu z Archeologią”) trwa konkurs fotograficzny pod hasłem „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”. Wystarczy wyobrazić sobie, że jest się archeologiem i zrobić sobie zdjęcie na tle obiektu zabytkowego. Konkurs bez ograniczeń wiekowych! Na autorów najciekawszych fotografii czekają nagrody: atrakcyjne gry planszowe (ufundowane przez firmę Rebel), książki z autografami autorów (ufundowane przez Wydawnictwo Marginesy oraz Zysk i S-ka Wydawnictwo), karnety wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Regulamin i przewodnik po konkursie znajduje się tutaj

Szczegółowy program wydarzenia

  • Zajęcia warsztatowe i zabawy edukacyjne dla dzieci: „W zamku i na wojnie”, „Pracownia kopii”, „Stary młyn”, „Tajniki ceramiki”, „Teczka archeologa”, „Mali odkrywcy”, „Archeologia malowana”, „Archeologiczne skarby”, „Po nici do krajki”. Uczestnicy zajęć, którzy przejdą przez wszystkie stanowiska i zbiorą komplet odznak-naklejek, otrzymają Dyplom Młodego Archeologa.
  •  Dawne gry i zabawy plebejskie prowadzone przez Faktorię Handlową z Pruszcza Gdańskiego.
  •  Występy muzyczne zespołu Tryzna.
  •  Pokazy laserowego czyszczenia detali architektonicznych: cegły, kamienia, metalu (od godz. 12:00).
  •  Pokazy dawnych rzemiosł: wyrabianie cegieł i układanie gotyckiego wątku muru; a w niedzielę dodatkowo: kucie gotyckich zawiasów drzwiowych, uchwytów i gwoździ.
  •  Wystawy historyczne i archeologiczne.
  •  Okazja, żeby wziąć udział w konkursie fotograficznym „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”.

SOBOTA, 8 WRZEŚNIA, GODZ. 10:00–18:00

  • 10:30 | „Porachujmy kości” – warsztaty antropologiczne dla dzieci. Prowadzenie: dr Aleksandra Pudło.
  • 12:30 | Spotkanie z Magdaleną Sprenger, autorką powieści dla dzieci. Po spotkaniu – zajęcia plastyczno-historyczne dla dzieci. Prowadzenie zajęć: Magdalena Sprenger i Ewa Adamska-Grzymała (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku).
  • 14:00 | Spacer z archeologiem – śladami gdańskiego Zamczyska (poza terenem placu przy ul. Rycerskiej). Prowadzenie: Bogdan Kościński, kierownik Działu Zbiorów Gdańskich w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.
  • 14:00 | Obwoźne Muzeum Bąków, prezentacja dawnych zabawek i wykład dra Jerzego Marka Łapo.
  • 16:00 | Spotkanie z Martą Guzowską, autorką archeologicznych kryminałów. Prowadzenie: Olga Kowalska (blog literacki Wielki Buk).

NIEDZIELA, 9 WRZEŚNIA, GODZ. 11:00–17:00

  • 11:00 | „Porachujmy kości” – warsztaty antropologiczne dla dzieci. Prowadzenie: dr Aleksandra Pudło.
  • 12:30 | Spotkanie z Magdaleną Sprenger, autorką powieści dla dzieci. Po spotkaniu – zajęcia plastyczno-historyczne dla dzieci. Prowadzenie zajęć: Magdalena Sprenger i Ewa Adamska-Grzymała (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku).
  • 13:00 | Wystąpienie Agnieszki Kowalskiej, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na temat nielegalnego poszukiwania zabytków oraz obowiązującego w Polsce prawa.
  • 14:00 | Spacer z archeologiem – śladami gdańskiego Zamczyska (poza terenem placu przy ul. Rycerskiej). Prowadzenie: Bogdan Kościński, kierownik Działu Zbiorów Gdańskich w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.
  • 15:00 | Spotkanie z Elżbietą Cherezińską, autorką bestsellerowych powieści historycznych. Prowadzenie: Olga Kowalska (blog literacki Wielki Buk).

Ze względu na rozmach imprezy i fakt, że wydarzenie odbywa się w plenerze, możliwe są drobne przesunięcia w programie. Organizator będzie informował na bieżąco. Część atrakcji zaplanowano na otwartym powietrzu, inne – w przestronnych namiotach.

Gdańsk Strefa Prestiżu, informacje prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *