Zespół Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej (FRAG) w związku z planami budowy ul. Nowej Politechnicznej przygotował wizualizacje prezentujące dwa odmienne warianty zagospodarowania terenu pod inwestycję.

Wersja z lewej strony, oparta jest na przykładach tzw. Dobrych Praktyk z wielu miast europejskich, zakłada stworzenie przestrzeni pełniącej funkcję ulicy miejskiej stanowiącej istotny element ramy komunikacyjnej miasta. Kluczową rolę w usprawnieniu przejazdu przez tę część miasta, pełni linia tramwajowa.

Wersja z prawej strony bazuje na założeniach obecnego Studium Uwarunkowań i Rozwoju Przestrzennego, natomiast forma ulicy została opracowana na wzór dotychczasowych gdańskich realizacji drogowych.

Można podejrzeć 2 koncepcje jednocześnie przesuwając myszką pionową belkę na zdjęciach.

Przygotowana prezentacja ma na celu uzmysłowienie mieszkańcom, przyszłym projektantom inwestycji oraz miejskim decydentom, że zasady zrównoważonego rozwoju oraz europejskie trendy powinny określać politykę miejską ukierunkowaną na promowaniu transportu zbiorowego, ograniczając tym samym ruch samochodowy.

[wpw_ba_viewer width=”auto” disable_intro=”false” alternate_skin=”true” ]
[wpw_ba_img src=”/wp-content/uploads/2015/04/widok1drmg.jpg” alt=”/wp-content/uploads/2015/04/widok1.jpg”]
[/wpw_ba_viewer]

[wpw_ba_viewer width=”auto” disable_intro=”true” alternate_skin=”true” ]
[wpw_ba_img src=”/wp-content/uploads/2015/04/widok2xdrmg.jpg” alt=”/wp-content/uploads/2015/04/widok2x.jpg”]
[/wpw_ba_viewer]

[wpw_ba_viewer width=”auto” disable_intro=”true” alternate_skin=”true” ]
[wpw_ba_img src=”/wp-content/uploads/2015/04/widok3drmg.jpg” alt=”/wp-content/uploads/2015/04/widok3.jpg”]
[/wpw_ba_viewer]

[wpw_ba_viewer width=”auto” disable_intro=”true” alternate_skin=”true” ]
[wpw_ba_img src=”/wp-content/uploads/2015/04/widok4drmg.jpg” alt=”/wp-content/uploads/2015/04/widok4.jpg”]
[/wpw_ba_viewer]

[wpw_ba_viewer width=”auto” disable_intro=”true” alternate_skin=”true” ]
[wpw_ba_img src=”/wp-content/uploads/2015/04/widok5drmg.jpg” alt=”/wp-content/uploads/2015/04/widok5.jpg”]
[/wpw_ba_viewer]

Tekst i materiały FRAG

7 thoughts on “Nowa Politechniczna

 • Jestem za wersją, w której żadna z obecnie stojących kamienic zabytkowych stojących na tej ulicy, nie zostanie zburzona. Jeśli nie ma takiej opcji, to jestem przeciwna tej budowie. Można zrobić bus pas, tak jak np w Nowym Jorku i innych większych miastach na świecie i będzie super.

  Odpowiedz
  • Pisz po angielsku. Ciężko się Ciebie czyta po polsku.

   Odpowiedz
 • Mnie dziwi to że po ewentualnym zbudowaniu lini tramwajowej BRG nieplanuje spadku ilosci samochodów. Nawet twierdzi że liczba aut się zwiększy. Wychodzi na to że tramwaje będą jeżdzić puste . Więc po co budowa lini tramwajowej? Takie mniej więcej jest rozumowanie BRG.

  Odpowiedz
 • Anna P-U a Ciebie proszę nie zabieraj głosu jak po POLSKU masz G do powiedzenia.

  Odpowiedz
  • Chyba jednak mam coś do powiedzenia.

   Odpowiedz
 • Realizacja projektu miejskiego (rodem z lat 70-tych) byłaby wielką szkodą i stratą dla tej części Gdańska. Wyburzanie kamienic żeby budować dwupasmowe drogi w środku miasta to już przeżytek, ale niestety nie w Polsce. W takim przypadku powstanie kolejny pas drogowy rozcinający miasto, odpychający ludzi z tego obszaru i wtłaczający więcej samochodów do centrum miasta. Czy realizować dokładnie tak jak chce tego FRAG- rzecz do dyskusji – ale pomysł miasta to katastrofa. Jedyna nadzieja, że jak przyjdzie co do czego w Ratuszu zmieni się pokolenie wraz z nim myślenie o mieście. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • i spoko…cisza….brak w ogóle tematu.Ma być tramwaj w BGW czy inaczej…Mózgi pracują?Oj chyba total zagwozdka …ale pracujcie dalej mózgowcy !

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.