Pod słowem piwo większość z nas widzi zazwyczaj marki piw, które niestety, wyróżniają się tylko opakowaniem, budżetem, wolumenem sprzedaży i grupą odbiorców z reklamami skierowanymi właśnie do nich.
Trudniej rozróżnić je po barwie, aromacie, smaku i niepowtarzalnych odczuciach podczas spożywania. Dzieje się tak dlatego, że większość produkowanego i sprzedawanego na Świecie piwa to JEDEN styl – jasny, wysoko odfermentowany, międzynarodowy „lager”.

Piwo

W tym miejscu należało by podkreślić, że piwo dzieli się na dwie główne grupy – ALE (czyt. „ejl”) oraz LAGER właśnie. Zarówno piwa ale i lagery dzielą się na kilkadziesiąt tzw. stylów piwa. Obecnie opisanych przez największe międzynarodowe stowarzyszenie klasyfikujące (BJCP) głównych grup piwa jest 34.
Każda z tych grup dzieli się na 3,4,5 a czasem i więcej, różniących się od siebie stylów.
Łącznie daje to nam ich około 150! STU PIĘĆDZIESIĘCIU RÓŻNYCH stylów piwa!
A w sklepach najczęściej mamy do czynienia z jednym…

Piwo

W życiu każdego człowieka przychodzi taki czas, że poszukuje. Jedni szukają starych pocztówek, inni szukają sensu życia, a jeszcze inni lubią próbować nowych smaków. Jeśli jesteś jedną z tych ostatnich osób, zdecydowanie powinieneś/powinnaś rozpocząć poszukiwania dobrego piwa. NATYCHMIAST!

Piwo

Jeśli nie wiesz czym jest American Pale Ale, Stout, India Pale Ale albo Witbier to zdecydowanie polecam Ci zapoznać się z tymi terminami. Nie jest to obowiązkowe, ale jeśli chciałbyś wiedzieć w którą stronę podążają Twoje kubki smakowe, to zdecydowanie polecam lekturę na ten temat. Zacząć możesz od Wikipedii, np. TUTAJ pl.wikipedia.org/wiki/Gatunki_piw.

Tomasz Brzostowski

Dodaj opinię lub komentarz.