DWÓR IV
Uważa się, iż położony przy ulicy Polanki 119 –121 dwór pochodzi z początku XVII wieku. Wielu autorów uznaje datę 1626 roku jako pierwszą wzmiankę o dworze. Wtedy to opat oliwski Adam Trebnic wydał oficjalny przywilej dla rajcy gdańskiego Jana Morgerotha, który stał się właścicielem obiektu (inna wersja uznaje rok 1632). Następna notatka o dworze została sporządzona dopiero w roku 1732, gdy właścicielem został sekretarz króla szwedzkiego Georg von Wachschläger, który nota bene tak pokochał oliwskie Polanki, że był jednocześnie właścicielem sąsiedniego III Dworu.
Następni właściciele to: gdański rajca Jan Losehart (1737 – 1741), kupiec Karol Groddeck (od 1741), Fryderyk von Kempen (1805). Szczególnie zamożny Karol Groddeck otoczył opieką czarowny dwór i dołożył wszelkich starań, aby stał się centrum spotkań towarzyskich dla znamienitych osobistości. W tym czasie powstały modne rokokowe elementy zdobiące budynek – sztukaterie na sufitach, dyskretny ale i kosztowny wystrój wnętrza, jak również interesujące założenie parkowe, z altanami, alejami drzew i krzewów oraz punktem widokowym. Słowem: idealne miejsce dla elity do spędzenia wspaniałego balu lub wypoczynku w gościnnej atmosferze.
W roku 1909 majątek przeszedł we władanie Okręgowego Zakładu Ubezpieczeń dla Prus Wschodnich, następnie powstała tutaj szkoła dla dziewcząt, a po II wojnie światowej obiekt użytkowany jest przez instytucje związane z ochroną zdrowia.
Od ulicy Polanki do samego obiektu prowadzi piękna lipowa aleja. Po przejściu kilkudziesięciu metrów oczom ukazuje się niestety szary budynek, który tylko przy dobrych chęciach i dużej wyobraźni odwiedzającego przywołuje wspomnienia wspaniałych czasów i szacownych gości, spędzających urocze chwile w tym miejscu. Pozostałością po imponującym niegdyś parku jest prowadząca do dworu wspomniana aleja lipowa, ciąg czterech stawów i położony na południowo – wschodnim skraju majątku ryglowy domek ogrodnika z XVIII wieku.
cdn…
Wojciech Stybor
Copyright © 2005 Wojciech Stybor. All rights reserved.