W tym trudnym dla nas wszystkim czasie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku chciałoby podzielić się swoimi materiałami i realizacjami w sposób wirtualny, bez konieczności opuszczania domów.
Dlatego też każdego dnia Muzeum II Wojny umieszczać będzie interesujące materiały, ciekawostki, pokazywać wartościowe projekty, jak i nowe realizacje pokazywane w ramach akcji #M2WSwirtualnie, dostępnej na profilach społecznościowych Muzeum:
FACEBOOK: https://pl-pl.facebook.com/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej
TWITTER: https://twitter.com/muzeum1939
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/muzeum1939/
YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCGfka1aNVHRePX8lXhYPzmA
Uruchomiony jest też projekt Portal Historii mówionej Muzeum II Wojny Światowej, dzięki któremu można zapoznać się z treścią zgromadzonych przez Muzeum relacji świadków i bohaterów historii II wojny światowej.
LINK: https://historiamowiona.muzeum1939.pl/
Uruchomiony portal daje możliwość nie tylko obejrzenia zgromadzonych relacji filmowych, ale i pobrania ich transkrypcji w języku polskim lub angielskim. Tam, gdzie to było możliwe, do udostępnionych relacji dołączone zostały w galerii kopie dokumentów i zdjęć archiwalnych. Wartość poznawczą i edukacyjną wzbogaca możliwość zobaczenia i odsłuchania udostępnionych krótkich form filmowych, filmów dokumentalnych i audycji radiowych powstałych z wykorzystaniem zgromadzonych przez Muzeum relacji. Dzięki zalogowaniu się użytkownik ma możliwość obejrzenia wideonotacji, a także pobrania ich w wersji tekstowej. Portal zaciekawi z pewnością uczniów, studentów, naukowców, filmowców, dziennikarzy, a także przedstawicieli instytucji badawczych i popularyzujących wiedzę o II wojnie światowej. Już dzisiaj można zapoznać się ze wspomnieniami, m.in. Andrzeja Wajdy, Olgi Krzyżanowskiej, Weroniki Sebastianowicz i Tadeusza Kellera. Ponadto załączono krótkie formy filmowe wyprodukowane przez Dział Dokumentacji Filmowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (m.in. miniaturę filmową „Dzieci sowieckich deportacji”) oraz audycje radiowe „Obrazy wojny” powstałe przy współpracy z Radiem Gdańsk.
Dostępny jest także Wirtualny Spacer po terenie historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, który poświęcony jest historii bohaterskiej obrony półwyspu. Został on wzbogacony o mapy, archiwalne filmy, relacje obrońców Westerplatte z Archiwum Polskiego Radia oraz nagrania ich wcześniej niepublikowanych wspomnień. Przy realizacji nowatorskiego projektu powstało ok. 100 oryginalnych panoram Westerplatte, w które wkomponowano czterdzieści archiwalnych fotografii i ponad 30 nagrań historycznych relacji obrońców. Ciekawą opcją możliwość wykonania pamiątkowej pocztówki i jej dalszego przesłania lub udostępnienia. Zachęcamy do przejścia wszystkich możliwych ścieżek zwiedzania.
LINK: https://spacer.muzeum1939.pl/pl/
Na kanale YouTube Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku znaleźć można liczne materiały pochodzące z konferencji naukowych MIIWŚ, wykłady towarzyszące, produkcje filmowe MIIWŚ, relacje świadków historii, audycje historyczne i wiele innych wartościowych materiałów.
LINK: https://www.youtube.com/channel/UCGfka1aNVHRePX8lXhYPzmA
W Muzeum Pomorza są dostępne zbiory archiwalnej fotografii, które zostały tam udostępnione przez Muzeum II Wojny Światowej.
LINK: https://muzeumpomorza.pl/user/50.html
Gdańsk Strefa Prestiżu, materiały prasowe