Dokąd płynie „Statek wyobraźni”?
Niezwykła pomysłowość, fantastyczne wyczucie kolorów i świetne zrozumienie tematu. Uczestnicy konkursu dla osób niepełnosprawnych „Statek wyobraźni” zabrali nas w niezwykłą podróż. Owoce tej wyprawy będziemy mogli podziwiać na wystawie pokonkursowej dla laureatów prac. Wernisaż odbędzie się 29 listopada 2016 roku w Spichlerzach na Ołowiance.
Na konkurs plastyczny pt. „Statek wyobraźni” wpłynęło ponad 90 prac bardzo zróżnicowanych, jeśli chodzi o technikę wykonania oraz podejście do tematu konkursu.
Poprzez techniki plastyczne czasem łatwiej wyrazić to, co niewyrażalne słowem – mówi Barbara Wojtczuk – Krystek z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego – Wszystkie obrazy są niezwykle piękne i spójne pod kątem plastycznym, ale też pokazują niezwykłą fantazję autorów i zmysł artystyczny, a to jest niezwykle inspirujące.
Terapia przez sztukę od dawna jest uznana jako niezwykle skuteczna forma rehabilitacji i formy uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i kulturalnym. Dlatego też jednym z celów konkursu było zwrócenie uwagi opinii publicznej na walory artystyczne sztuki osób niepełnosprawnych, a także próba przeciwdziałania wykluczeniu oraz izolacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Nasze muzeum może pochwalić się długą współpracą z osobami niepełnosprawnymi. Od 2002 roku współpracujemy z Fundacją „Sprawni Inaczej”, organizując wystawy prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, popularnością cieszą się też lekcje muzealne, dedykowane osobom niepełnosprawnym. – mówi Krystyna Stubińska, kierownik Działu Edukacji – Każdy kontakt z naszymi specjalnymi gośćmi to dla nas ogromna lekcja pokory i wrażliwości.
Gdańsk Strefa Prestiżu