Jankowo (niem. Jenkau) było dobrem rycerskim, w powiecie gdańskim, przy bitym trakcie kościersko – gdańskim (pierwszy zapis o wsi z 1315 roku). Kolejne wzmianki mówią nam, że w szesnastym wieku wieś należała do Ferberów (znani gdańscy patrycjusze), a mieszkańcy folwarku i chłopi byli jedynymi mieszkańcami. W wieku osiemnastym właścicielem Jankowa był Karol Fryderyk von Conradi, właściciel ziemski wielu podgdańskich włości. Nie posiadał bezpośrednich spadkobierców więc ufundował w Jankowie wyższy zakład naukowy swojego imienia – „Conradinum”. Zapisał również cały swój majątek szkole, która przez 100 lat kształciła dzieci z bogatych, ale i biednych rodzin (stypendia Conradiego).

W 1900 roku szkoła została przeniesiona do Gdańska Wrzeszcza, gdzie funkcjonuje do dziś. W 1870 roku wieś zamieszkiwało 230 osób, dziś niewiele więcej, bo ponad 300. Z uwagi na bliskość Gdańska funkcjonuje tu kilka zakładów przemysłowych i rzemieślniczych (np. Zakłady Mięsne Nowak), a jednocześnie planowana jest zabudowa wielorodzinna. Podobnie do Kowal, Jankowo stanie się niedługo „nieformalną” dzielnicą sypialną Gdańska.

Zdjęcia z 1937 roku przedstawiają dawną szkołę Conradiego w zarządzie nazistowskim…

NSDAP

NSDAP

Edward Jankowski

4 thoughts on “Jankowo

 • Ze dzisiaj niby zamieszuje 300 osob?? Hahah kto to pisal…

  Odpowiedz
  • Jestem mieszkanką tej miejscowości i dobrze jest mi znana historia tych budynków po przeniesieniu szkoły do Gdańska…
   Niestety w tej chwili ostał się tylko jeden z nich i do tego jest to ruina którą chyba nikt poza jej mieszkańcami się nie interesuje.
   To przykre, że dawna siedziba jednej z najstarszych szkół średnich w Gdańsku została doprowadzona do takiego stanu i że gmina nie postarała się o wpisanie do rejestru zabytków.

   Odpowiedz
 • ” i dobrze jest mi znana historia tych budynków po przeniesieniu szkoły do Gdańska…”
  To bardzo ciekawe…A ja własnie szukam informacji, zdjęć, co stało się z tym budynkami, szczególnie głównym… Czy „zburzyła ” je wojna, czy późniejsze czasy?
  Byłbym wdzięczny za informacje…

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.