Powojenna plomba przy Bleibtreustraße 25 w Berlinie od lat szpeciła okolicę. Cofnięty względem linii zabudowy ulicy budynek negatywnie wyróżniał się na tle eleganckich przedwojennych kamienic.

W 2016 r. został on wyburzony i zastąpiony nowym budynkiem mieszkalnym – współczesną kamienicą. Obiekt posiada podziemny parking, dzięki czemu na podwórzu możliwe było stworzenie przytulnej zielonej przestrzeni dla mieszkańców. Ślepą ścianę sąsiedniej kamienicy pokryto natomiast iluzjonistycznym muralem.

zdjęcie ze strony na FB New Traditional Architecture

Nie jest to jedyna tego typu inwestycja w Niemczech. Zarówno tam, jak i w całej zachodniej Europie, ostatnimi laty powojenne modernistyczne plomby są coraz częściej wyburzane i zastąpione współczesną architekturą tradycyjną.

Na stronie architekta możemy przeczytać, że budynek liczy 22 apartamenty, sklep na parterze i dwukondygnacyjny parking. Okolica obfituje w piękne fasady wilhelmińskie i nowy budynek doskonale wkomponował się w tę zabudowę. Zachwyca klasyczną bryłą i drobnymi detalami. Na dachu znajdują się przestronne tarasy. Powierzchnia poszczególnych apartamentów waha się od 95 do 240 m².

strona architekta Patzschke & Partner Architekten

fot ze strony na FB New Traditional Architecture

Anna Pisarska

One thought on “Berlińska plomba

  • przecież ta plomba to jest czysty (neo)modernizm

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.