O niemieckim nowym historyzmie często mówi się jako o wzorcowym w odniesieniu do Polski. Nie chodzi tutaj tylko o kontekst historyczny i podobne często zniszczenia tkanki miejskiej, ale również o samą stylistykę.

Na tle nowego historyzmu w krajach anglosaskich czy Rosji i Ukrainy niemiecki historyzm wydaję się tu być najoszczędniejszy w wykorzystaniu klasycyzującego detalu. Inną cechą szczególną jest częste nawiązywanie do europejskiej architektury 20-lecia międzywojennego.

przeczytaj:

Niemiecki współczesny historyzm to już nie tylko małe podmiejskie wille klasy średniej, jak było do niedawna, ale również większe kubaturowo budynki mieszkalne w śródmieściach. Właśnie w nich specjalizuje się berlińska pracownia Patzschke & Partner Architects:

”Firma promuje i działa na rzecz architektury, która wzbogaca przestrzeń życia pięknem. Firma rozumie ewolucję historycznej architektury jako kontynuację form, tradycję, która udowodniła swoją wartość na przestrzeni wieków. Zachowanie wartości poprzednich wieków i znajdywanie dla niej języka odpowiadającego potrzebom teraźniejszości jest jednym z głównych zadań architekta”.

Więcej o firmie dowiedzą się Państwo na jej stronie internetowej: http://www.patzschke-architektur.de/en/office/

Jako przyczynek do dyskusji pokazujemy zestawienie ukazujące dwa zupełnie odmienne podejścia do architektury, dwie krańcowo odmienne filozofie, które prezentuje niemiecka firma oraz polski architekt, uważany za gwiazdę architektury i nasz ”produkt eksportowy” – Robert Konieczny.

rekonstrukcje i odbudowy

Wypowiedź Koniecznego

Filozofia firmy Patzschke & Partner Architects

Krzysztof Czyż

profil na FB:  Rekonstrukcje i odbudowy

Zdjęcia pochodzą z ww. strony.


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.