Hieronim Bosch „Ogród rozkoszy ziemskich” ok. 1500 r.

Tryptyk „Ogród rozkoszy ziemskich” powstał ok. 1500 roku. Pierwotny jego tytuł brzmiał „O próżnej sławie i ulotnym smaku truskawki lub poziomki”. Zapewne wielbiciele Hieronima Boscha długo mogliby o szczegółach obrazu opowiadać, ja chciałabym skupić się przez moment na prawym skrzydle, zwanym „Piekłem muzykantów”.

Hieronim Bosch, fragment „Piekła muzykantów”

Mamy tu autoportret artysty z potłuczonym jajkiem opartym o dwa pnie drzew w formie nóg. Jajko jest znakiem odnowy świata, wszyscy znamy tę symbolikę wielkanocną. Nowe życie po śmierci. Zaczątek nowego. Symbol zmartwychwstania. Jajo ma podobne znaczenie w różnych kulturach. Tutaj to jajo jest zniszczone, bo tutaj mamy piekło, a w jego wnętrzu odbywa się bankiet grzeszników.
Z malowaniem jajek jest ciekawa sprawa. Początek zwyczaju malowania przypisuje się św. Marii Magdalenie. Udała się ona do cesarza Tyberiusza, by opowiedzieć mu o zmartwychwstaniu Chrystusa, trzymając w ręku jajko. Cesarz ją wyśmiał i powiedział, że powstanie z martwych jest tak prawdopodobne, jak to, że to jajko stanie się czerwone. I takim czerwonym się stało.

Św. Maria Magdalena przed Tyberiuszem

Trzeba powiedzieć, że kolor czerwony jest w związku z ogniem, który jest znakiem Ducha Świętego. Św. Maria Magdalena jest ulubioną świętą kościoła prawosławnego. Często jest przedstawiana na ikonach z czerwonym jajkiem.

Św. Maria Magdalena na ikonie

Ale to legenda, bo dekorowanie jajek rozpoczęło się w średniowieczu. Wtedy też obdarowywano nimi służbę, a z czasem stały się wyrafinowanym prezentem bogatych dla bogatych, coby wspomnieć chociażby imperialne jaja Faberge i nawiązujące do  nich jajo w masie perłowo-kryształowej oraz białym i żółtym złocie, ze 139 perłami, 3305 diamentami i unikatową szarą perłą.

To takie krótkie impresje około Wielkiej Nocy.

Anna Pisarska


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.