Może pamiętacie historię skye terriera Greyfriarsa Bobby’ego? Ten piesek przez 14 lat siedział przy grobie swojego pana i został koło niego pochowany. Ma swój pomnik w Edynburgu, ale w ramach wymiany i przyjaźni ma taki sam pomnik w San Diego.

Greyfriars Bobby w Edynburgu
Greyfriars Bobby w Edynburgu

Natomiast San Diego  ma swoją podobną  historię z psem o imieniu Bum (choć może weselszą), mieszańcem bernardyna i cocker spaniela.

W ramach siostrzanej wymiany pomnik Buma przyjechał do Edynburga i znajduje się pod zamkiem u wejścia do Princes Street Gardens. Miasta ustanowiły się jako bliźniacze w 1978.

Bum przypłynął do San Diego z San Francisco w roku 1886 jako pies bezpański. Biegał po ulicach i podkradał jedzenie z restauracji, ale szybko stał się  celebrytą i miejskim pupilem.  Brał udział w lokalnych wydarzeniach, a jego wizerunek widniał na wszystkich psich książeczkach.

Bum w Edynburgu
Bum w Edynburgu

Odsłonięcie pomników obu piesków w San Diego miało miejsce w 2007 roku. Natomiast osłonięcie pomnika Buma w Edynburgu było w roku 2008 i towarzyszyła temu parada  terrierów szkockich z właścicielami ubranymi w szaty wiktoriańskie.

zdj. patankathie.blogspot.com
Greyfriars Bobby i Bum w San Diego

Anna Pisarska-Umańska

mapka pokazuje umiejscowienie pomnika Bum w Edynburgu

Dodaj opinię lub komentarz.