3 listopada 1957  suczka  Łajka została wystrzelona w kosmos w Sputniku 2. Satelity nie odzyskano, a Łajka została poświęcona w imię badań biologicznych. Była sama we Wszechświecie, bezmiernie samotna, w przegrzanym pomieszczeniu, skrępowana i poddana prawom fizycznym.

Łajka

Łajka wałęsała się po ulicach Moskwy. Gdy ją schwytano, przekazano do Instytutu Medycyny Lotniczej i poświęcono na badania. Plan zakładał uśpienie psa 10-go dnia lotu. Łajka dostała wodę i pokarm potrzebny na ten czas. Jednak elementy rakiety uległy awarii, ostatni człon nie odczepił się i całość zaczęła się nagrzewać. Temperatura wzrosła do 40 stopni. Łajka zmarła między piątą a siódmą godziną lotu w czasie czwartego okrążenia Ziemi. Poczty wielu krajów wydały okolicznościowe znaczki.

W tym miejscu chciałabym przytoczyć apel Zenona Dąbrowskiego, od wielu lat obiegający internet.

„Mało kto wie, że w okresie świąt Bożego Narodzenia umierają tysiące psów. Umierają ze strachu i stresu, pod wpływem hałasu wybuchających petard oraz strzałów. Ich psie serca i nadzwyczaj wrażliwe uszy tego nie wytrzymują. Niektóre psy otrzymują w tym czasie środki znieczulające, zastrzyki i są zamykane nawet do szafy z ubraniami lub do piwnic. Dzieje się tak zwłaszcza w okresie sylwestra. Jest to istny Ostateczny Dzień Sądu dla wielu tysięcy naszych prawdziwych przyjaciół. Jeśli możesz i chcesz coś zrobić dla psów, które towarzyszą człowiekowi od lat, są przez nas hołubione, wykorzystywane, kiedyś pomagały nam przetrwać w surowych warunkach przyrody.. a dziś bywają jedyną pociechą dla samotnych i towarzyszem dla niewidomych lub obrońcą dla kobiet oraz dzieci, to proszę pamiętaj o tym. Psy bywają naprawdę wielką radością dla właścicieli i ich śmierć jest wyjątkowo dolegliwym doświadczeniem dla całej rodziny. Możesz nie kupować petard, jeśli chcesz. Możesz zniechęcać innych do tego. Możesz tlumaczyć, tłumaczyć, tłumaczyć innym, co się dzieje. Możesz użyć do tego swojej inteligencji, siły przekonywania. Może ochronisz swojego psa przed cierpieniem? Jedno ochronione życie to jest to, o co chodzi.”

Anna Pisarska-Umańska


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

4 thoughts on “Łajka

 • Tak z czystej ciekawości – są jakieś wiarygodne statystyki na temat śmiertelności zwierząt domowych w okresie świąteczno-noworocznym?

  Odpowiedz
  • A czy ktoś robił badania? Wiem, jak mój pies się zachowywał.

   Odpowiedz
  • Statystyki są zbędne,na ludzką głupotę nie wynaleziono lekarstwa.Jak dobrze było by zwierzętom,gdyby nie było ludzi……

   Odpowiedz
 • Dziękuję za taki ciekawy, aczkolwiek bardzo smutny artykuł.Dobrze, że przypomniała Pani o Niej właśnie w rocznicę Jej tragicznej i niepotrzebnej śmierci.Przez ponad trzydzieści lat mieliśmy trzy owczarki niemieckie i doskonale znam ten problem.Ludzie to egoiści i myślą tylko o własnych przyjemnościach,a „o wartości człowieka świadczy jego stosunek do zwierząt”.Pozdrawiam-Anna

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.