W ostatnim czasie sprzedaż nowych samochodów w Polsce utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. Podobnie sytuacja wygląda w innych krajach Europy. Jednak jakie auta kupują mieszkańcy Starego Kontynentu?

Czym jeżdżą Europejczycy?

 

Polska
W całym 2014 roku sprzedano w naszym kraju 327 219 nowych aut. Do września 2015 z salonów wyjechało 295 211 samochodów. Zdecydowaną większość stanowią auta kupione przez firmy, które mogą odliczyć koszty podatku VAT. Polacy najczęściej wybierają czeską Skodę –  modele Octavia i Fabia przewodzą w rankingach sprzedaży od wielu lat. Trzecim najpopularniejszym samochodem jest Volkswagen Golf. Chętnie wybieranymi autami są również Skoda Rapid, Toyoty: Yaris i Auris, Opel Astra oraz Ford Focus i Opel Corsa, a także VW Passat. Polacy coraz chętniej wybierają również modele z segmentu premium, w szczególności niemiecką trójkę – Audi, BMW i Mercedesa. W poprzednim roku sprzedano 31,5 tys. aut z tego segmentu. Ciekawostką może być fakt, że Polacy polubili Mercedesa G 63 AMG 6×6. Kosztujący ponad 455 tyś euro samochód znalazł u nas aż 7 nabywców.

Niemcy
Rynek niemiecki jest największym rynkiem w Europie, w 2014 roku sprzedano tam 3,27 mln nowych samochodów. Do września z salonów wyjechało 2,4 mln aut. Palma pierwszeństwa należy od lat do Volkswagena, którego sprzedano w ilości 656,5 tys. egzemplarzy. Najpopularniejszym modelem był Golf, który znalazł 235,6 tys. nabywców. Popularne są również marki premium. Mercedes sprzedał 272,5 tys. aut, a Audi 259,5 tys. Na czwartym miejscu znalazł się Ford ze sprzedażą rzędu 209 tys. sztuk. Kolejne miejsca przypadają Skodzie (173,5 tys.) oraz Renault (105 tys.).

Norwegia, Szwecja i Rosja
W Skandynawii popularne są auta ekologiczne, gdyż tamtejsze rządy wspierają kupno takich pojazdów. Przykładowo w Norwegii kupno auta hybrydowego czy elektrycznego zwalnia z odprowadzania wysokich podatków. Dodatkowo upoważnia do bezpłatnego parkowania, korzystania z buspasów oraz punktów bezpłatnego ładowania w jednej z 4000 stacji ulokowanych w całym kraju. Przekłada się to na sprzedaż aut elektrycznych. Popularna jest tam amerykańska Tesla Model S. Wśród konwencjonalnych napędów najlepiej sprzedaje się Volkswagen Golf. W Szwecji natomiast królują auta rodzimego producenta. Volvo sprzedaje najwięcej modeli V70 i XC70. W Rosji najchętniej wybieraną marką jest Lada, w szczególności model Granta. Popularne są również auta koreańskie: Hyundai i Kia.

Powinno być lepiej
W całej Europie sprzedaż aut utrzymuje się na tym samym poziomie i nic nie zwiastuje, że ma ona nagle wzrosnąć. Cieszy fakt, że Europejczycy wybierają marki narodowe, a w Polsce sprzedaje się coraz więcej drogich i ekskluzywnych aut. Wzrasta prawdopodobieństwo, że spotkamy na drodze Ferrari czy Lamborghini…

 

Maciej Zieliński, Globmedium

Dodaj opinię lub komentarz.