W ostatnim czasie sprzedaż nowych samochodów w Polsce utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. Podobnie sytuacja wygląda w innych krajach Europy. Jednak jakie auta kupują mieszkańcy Starego Kontynentu?

Czym jeżdżą Europejczycy?

 

Polska
W całym 2014 roku sprzedano w naszym kraju 327 219 nowych aut. Do września 2015 z salonów wyjechało 295 211 samochodów. Zdecydowaną większość stanowią auta kupione przez firmy, które mogą odliczyć koszty podatku VAT. Polacy najczęściej wybierają czeską Skodę –  modele Octavia i Fabia przewodzą w rankingach sprzedaży od wielu lat. Trzecim najpopularniejszym samochodem jest Volkswagen Golf. Chętnie wybieranymi autami są również Skoda Rapid, Toyoty: Yaris i Auris, Opel Astra oraz Ford Focus i Opel Corsa, a także VW Passat. Polacy coraz chętniej wybierają również modele z segmentu premium, w szczególności niemiecką trójkę – Audi, BMW i Mercedesa. W poprzednim roku sprzedano 31,5 tys. aut z tego segmentu. Ciekawostką może być fakt, że Polacy polubili Mercedesa G 63 AMG 6×6. Kosztujący ponad 455 tyś euro samochód znalazł u nas aż 7 nabywców.

Niemcy
Rynek niemiecki jest największym rynkiem w Europie, w 2014 roku sprzedano tam 3,27 mln nowych samochodów. Do września z salonów wyjechało 2,4 mln aut. Palma pierwszeństwa należy od lat do Volkswagena, którego sprzedano w ilości 656,5 tys. egzemplarzy. Najpopularniejszym modelem był Golf, który znalazł 235,6 tys. nabywców. Popularne są również marki premium. Mercedes sprzedał 272,5 tys. aut, a Audi 259,5 tys. Na czwartym miejscu znalazł się Ford ze sprzedażą rzędu 209 tys. sztuk. Kolejne miejsca przypadają Skodzie (173,5 tys.) oraz Renault (105 tys.).

Norwegia, Szwecja i Rosja
W Skandynawii popularne są auta ekologiczne, gdyż tamtejsze rządy wspierają kupno takich pojazdów. Przykładowo w Norwegii kupno auta hybrydowego czy elektrycznego zwalnia z odprowadzania wysokich podatków. Dodatkowo upoważnia do bezpłatnego parkowania, korzystania z buspasów oraz punktów bezpłatnego ładowania w jednej z 4000 stacji ulokowanych w całym kraju. Przekłada się to na sprzedaż aut elektrycznych. Popularna jest tam amerykańska Tesla Model S. Wśród konwencjonalnych napędów najlepiej sprzedaje się Volkswagen Golf. W Szwecji natomiast królują auta rodzimego producenta. Volvo sprzedaje najwięcej modeli V70 i XC70. W Rosji najchętniej wybieraną marką jest Lada, w szczególności model Granta. Popularne są również auta koreańskie: Hyundai i Kia.

Powinno być lepiej
W całej Europie sprzedaż aut utrzymuje się na tym samym poziomie i nic nie zwiastuje, że ma ona nagle wzrosnąć. Cieszy fakt, że Europejczycy wybierają marki narodowe, a w Polsce sprzedaje się coraz więcej drogich i ekskluzywnych aut. Wzrasta prawdopodobieństwo, że spotkamy na drodze Ferrari czy Lamborghini…

 

Maciej Zieliński, Globmedium


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.