Rozmaitości

Licencjonowany przewodnik przedstawia

Twierdza Wisłoujście. Powstała na pamiątkę starego górala z Gubałówki. W XIV wieku wybrał się on tratwą „dunajcową” z owieczkami na Długi Targ w Gdańsku, aby je sprzedać. Niestety przespał i przepłynął miasto, obudził się dopiero w okolicach Nowego Portu. Przestraszony wypowiedział historyczne słowa „Twierdza… że to Wisły ujście i trza zawracać”. Na pamiątkę tego wydarzenia wzniesiono budynek z wieżą podobną do czapki starego juhasa i nazwano Twierdzą Wisłoujście.

Stary góral z Gubałówki.

Budynek błędnie nazywany Katownią z ogromną wieżą. Prawdziwa nazwa to Kacownia (niem. Kater). Od ponad 500 lat była to po prostu miejska wytrzeźwiałka. Napity mieszczanin lub chudopachołek był zamykany na dziedzińcu lub w trudnych przypadkach w wieży. Często delikwenta (w tym wypadku kobieta) zakuwano w dyby aby mógł się swobodnie zwymiotować, nie brudząc rąk.

Pijana kobieta zakuta w dyby.

Żuraw. To budynek zwany „Gdańską babą w chustce”. Umieszczony dlatego nad wodą bo zrobiony z żywego drzewa. Nie trzeba było go podlewać
Służył jako wieża ciśnień. Wewnątrz umieszczone są dwa diabelskie koła w których chodziły osły, napędzając pompy.

Wieża ciśnień zwana „babą w chustce”.

Zielony Most. Nazwa mostu zwanego Zielonym, wywodzi się pierwotnie od sałaty i kapusty którą sprzedawano na Długim Targu. Ówczesne służby fito sanitarne, nakazały oddzielnymi mostami transportować zwierzynę (Most Krowi) i warzywa. Gdy znaczenie targu zmalało, mieszczanie postulowali do rajców o zmianę nazwy mostu. Jednak amerykański przedsiębiorca wcześniej kupił most razem z pobliską bramą i pobierał myto w dolarach, zwanymi potocznie „sałatą”, „kapustą” lub „zielonymi”. Tym sposobem nazwa przetrwała do dziś.

Most Zielony kupiony przez Amerykanina.

Licencjonowany Przewodnik


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

3 thoughts on “Licencjonowany przewodnik przedstawia

  • Nie istnieją, a ciągle piszą, że są licencjonowani.

   Odpowiedz
   • Bo oni są półprzewodnikami

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.