Festiwal ORGANy PLUS+ 2017 Wiosna
Piątek, 09.06 godz. 19:00
+ CHORAŁ
Historia Resurrectionis Domini Nostri Iesu Christi
Tomasz Orlow organy
Robert Pożarski cantor precentor
Schola Gregoriana Gedanensis
Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy
Wstęp wolny
Już po raz trzeci spotykamy się na festiwalu ORGANy PLUS+ we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu z dawnymi brzmieniami organowymi mistrzów europejskich. Tylko w tym miejscu możemy podziwiać piękno muzyki wybrzmiewającej z jedynego w Polsce muzycznego Lectorium w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce w sposób nieosiągalny gdzie indziej. Tym razem będą to spotkania wiosenne i jesienne. Tematyka Festiwalu będzie bardzo zróżnicowana, podobnie jak instrumentarium. Przewodnikiem, który będzie nas zaskakiwał na wielu koncertach będzie gdański organista i kompozytor – Daniel Magnus Gronau (1699?-1747), którego 170. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Współcześni mówili o nim, że to „ najpiękniejszy duch muzyczny jaki kiedykolwiek zawitał nad Motławę”. Po raz pierwszy będziemy się mogli o tym przekonać słuchając kilku z ponad pięciuset fug, które staną się kanwą improwizacji zaproszonych artystów.
Muzyka Średniowiecza zdobywa sobie coraz większe rzesze miłośników. Okazuje się, że gdańska kultura w tamtym czasie była nie mniej ciekawa, niż śpiewy z innych regionów Europy.
Edycja wiosenna festiwalu rozpocznie się w piątek 9. czerwca najnowszym odkryciem muzycznym naszego regionu – monodią liturgiczną związaną z zakonem krzyżackim w wykonaniu młodego zespołu wokalnego z Pomorza – Schola Gregoriana Gendanensis pod kierunkiem Roberta Pożarskiego. Na organach towarzyszyć im będzie wybitny młody polski artysta – Tomasz Orlow, który wpisze się w stylistykę tej muzyki ze swoimi improwizacjami.
Festiwal ORGANy PLUS+ jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.
Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie. Zapraszam do Gdańska. Zapraszamy do kościoła Św. Trójcy.
Gdańsk Strefa Prestiżu
materiały prasowe