Festiwal ORGANy PLUS+ 2017 Wiosna

Sobota, 10.06 godz. 19:00
+ Bach
Jesu, meine Freude

Goldberg Vocal Ensemble
Andrzej Szadejko organy, dyrygent
Alina Ratkowska basso continuo
Stanisław Smołka kontrabas

Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy

Bilety: 20 zł, ulgowy 10 zł.

W sobotę 10. czerwca nawiążemy dyskurs z Reformacją i zmierzymy się z wielką tradycją wokalną kościoła protestanckiego. To właśnie w kościele Św. Trójcy pojawili się pierwsi protestanci na Pomorzu, i choć pod względem doktrynalnym ciągle jeszcze istnieją różnice, dziedzictwo muzyczne kościoła katolickiego przeniknęło do muzyki protestanckiej, a niektóre elementy muzyki napisanej przez Lutra funkcjonują obecnie również w kościele katolickim. My wsłuchamy się w niezmierzoną głębię twórczości Jana Sebastiana Bacha w jego motetach i bardzo rzadko wykonywanych opracowaniach chorałowych z Dritter Theil der Klavierübung – najwybitniejszego dzieła organowego epoki baroku w wykonaniu Goldberg Vocal Ensemble oraz wybitnego gdańskiego muzyka – Andrzeja Szadejko. Tylko w kościele Św. Trójcy możemy wysłuchać muzyki wielkiego mistrza z Lipska w taki sposób , w jaki wybrzmiewała ona pod jego batutą w czasach latach trzydziestych osiemnastego wieku, kiedy to Bach korespondował na temat ewentualnego przybycia do Gdańska i objęcia posady kapelmistrza . Muzykę genialnego kompozytora zaprezentujemy z jedynego w Polsce muzycznego Lectorium w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce w sposób nieosiągalny nigdzie indziej.

Festiwal ORGANy PLUS+ 2017 Wiosna

Festiwal ORGANy PLUS+ jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.
Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie.  Zapraszam do Gdańska. Zapraszamy do kościoła Św. Trójcy.

Gdańsk Strefa Prestiżu
materiały prasowe


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.