Festiwal ORGANy PLUS+ 2017 Wiosna

Sobota, 10.06 godz. 19:00
+ Bach
Jesu, meine Freude

Goldberg Vocal Ensemble
Andrzej Szadejko organy, dyrygent
Alina Ratkowska basso continuo
Stanisław Smołka kontrabas

Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy

Bilety: 20 zł, ulgowy 10 zł.

W sobotę 10. czerwca nawiążemy dyskurs z Reformacją i zmierzymy się z wielką tradycją wokalną kościoła protestanckiego. To właśnie w kościele Św. Trójcy pojawili się pierwsi protestanci na Pomorzu, i choć pod względem doktrynalnym ciągle jeszcze istnieją różnice, dziedzictwo muzyczne kościoła katolickiego przeniknęło do muzyki protestanckiej, a niektóre elementy muzyki napisanej przez Lutra funkcjonują obecnie również w kościele katolickim. My wsłuchamy się w niezmierzoną głębię twórczości Jana Sebastiana Bacha w jego motetach i bardzo rzadko wykonywanych opracowaniach chorałowych z Dritter Theil der Klavierübung – najwybitniejszego dzieła organowego epoki baroku w wykonaniu Goldberg Vocal Ensemble oraz wybitnego gdańskiego muzyka – Andrzeja Szadejko. Tylko w kościele Św. Trójcy możemy wysłuchać muzyki wielkiego mistrza z Lipska w taki sposób , w jaki wybrzmiewała ona pod jego batutą w czasach latach trzydziestych osiemnastego wieku, kiedy to Bach korespondował na temat ewentualnego przybycia do Gdańska i objęcia posady kapelmistrza . Muzykę genialnego kompozytora zaprezentujemy z jedynego w Polsce muzycznego Lectorium w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce w sposób nieosiągalny nigdzie indziej.

Festiwal ORGANy PLUS+ 2017 Wiosna

Festiwal ORGANy PLUS+ jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.
Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie.  Zapraszam do Gdańska. Zapraszamy do kościoła Św. Trójcy.

Gdańsk Strefa Prestiżu
materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.