• Wydarzenie: SPOTKANIA Z HISTORIĄ w MIIWŚ w Gdańsku – dyskusja wokół książki dr. hab. Karola Polejowskiego pt. „O Polskę wolną i czystą jak łza. Szwadron 5. Brygady Wileńskiej AK ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” na terenie powiatu kartuskiego w maju 1946 roku”
  • Termin: 4 listopada 2021 r., godz. 17:30
  • Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Plac W. Bartoszewskiego 1, Gdańsk) sala kinowa, poziom -3
  • Wstęp wolny
  • Link do wydarzenia 

Już 4. listopada br. o godz. 17:30 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu SPOTKANIA Z HISTORIĄ, poświęcone tym razem książce dr. hab. Karola Polejowskiego pt. „O Polskę wolną i czystą jak łza. Szwadron 5. Brygady Wileńskiej AK ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” na terenie powiatu kartuskiego w maju 1946 roku”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

SPOTKANIA Z HISTORIĄ w MIIWŚ w Gdańsku – dyskusja wokół książki dr. hab. Karola Polejowskiego pt. „O Polskę wolną i czystą jak łza. Szwadron 5. Brygady Wileńskiej AK ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” na terenie powiatu kartuskiego w maju 1946 roku"
SPOTKANIA Z HISTORIĄ w MIIWŚ w Gdańsku – dyskusja wokół książki dr. hab. Karola Polejowskiego pt. „O Polskę wolną i czystą jak łza. Szwadron 5. Brygady Wileńskiej AK ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” na terenie powiatu kartuskiego w maju 1946 roku”

„Spotkania z Historią” jest to cykl realizowany w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w ramach którego prezentowane są m.in. ciekawe publikacje oraz dzieła filmowe, jak i prowadzone wykłady dotyczące historii XX wieku, zwłaszcza dotykające zagadnień II wojny światowej. Spotkania są okazją do poznania dzieł autorów, publicystów oraz ludzi nauki i sztuki, jak i zadania im bezpośrednich pytań, w trakcie dyskusji wieńczącej wydarzenie. Do tej pory w ramach „Spotkań z historią” w Muzeum gościli m.in. prof. Stephen Hicks z wykładem pt. „Filozofowie i narodziny narodowego socjalizmu”; dr Maciej Jan Mazurkiewicz prezentujący publikację pt. „Ludobójstwo Niemiec na narodzie polskim (1939–1945)” czy dr Swiatosław Kulinok wprowadzający do swojej książki pt. „Działalność niemieckich szkół wywiadowczo-dywersyjnych na terenie okupowanej Białorusi w latach 1941-1944”.

Gościem najbliższego „Spotkania z Historią” będzie dr hab. Karol Polejowski omawiający publikację pt. „O Polskę wolną i czystą jak łza. Szwadron 5. Brygady Wileńskiej AK ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego” na terenie powiatu kartuskiego w maju 1946 roku”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Muzeum II Wojny Światowej. Rozmowę z Autorem poprowadzi dr Marek Szymaniak, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W spotkaniu weźmie udział także recenzent książki – dr hab. Piotr Niwiński. Wydarzenie odbędzie się 4 listopada br. o godz. 17:30 w sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

o publikacji
Publikacja pt. „O Polskę wolną i czystą jak łza” jest próbą odpowiedzi na pytania o nastroje ludności zamieszkującej Kaszuby w latach 1945–1946, wobec obecności na tych terenach wojsk sowieckich i działalności wileńskich partyzantów Armii Krajowej. W książce przeanalizowano również m.in. przyczyny słabości miejscowych struktur komunistycznego aparatu represji w starciach z żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego. Na podstawie źródeł szczegółowo opisano i zrekonstruowano sposób działania partyzantów AK na terenie powiatu kartuskiego. Nakreślono także kontekst sytuacji społeczno-politycznej na Kaszubach w przededniu tzw. referendum ludowego. Dotąd były to zagadnienia wymagające kompleksowej analizy. Opracowanie autorstwa dr. hab. Karola Polejowskiego jest ważnym krokiem ku wypełnieniu tej luki badawczej.

o autorze
Karol Polejowski – dr hab. nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2019–2021 pracownik naukowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, obecnie – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk, kustosz muzealny i wykładowca akademicki, tłumacz historycznej literatury francuskiej, stypendysta Fundacji Lanckorońskich w Rzymie. Uczestnik ponad 50 krajowych i zagranicznych konferencji naukowych. Autor monografii i licznych artykułów – publikowanych również w języku angielskim i francuskim – oraz członek kolegium redakcyjnego czasopisma „Wojna i Pamięć”. W swojej pracy naukowej zajmuje się polskim podziemiem niepodległościowym w północnej Polsce, problematyką Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz zagadnieniem walki Ludowego Wojska Polskiego z podziemiem po 1944 r.

Gdańsk Strefa Prestiżu, informacje prasowe


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.