Od jesiennych wyborów samorządowych w 2018 roku minęło ponad półtora roku. Postanowiliśmy sprawdzić, jak ten okres przepracowali gdańscy radni, ile interwencji w sprawach miejskich i mieszkańców podjęli poszczególni radni. Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Aktywność Radnych Miasta Gdańska 2018-2020”. 

Radni na „piątkę”

Liderem aktywności spośród wszystkich 34. radnych zasiadających w Radzie Miasta Gdańska był Cezary Śpiewak-Dowbór (od prawej na zdjęciu wyżej), reprezentujący klub radnych Koalicji Obywatelskiej. W okresie od wyborów w 2018 roku do 06 lipca 2020 złożył 13 zapytań i  146 interpelacji, co stanowiło blisko 27% wszystkich zapytań i interpelacji złożonych przez radnych, liczącego 15 członków, klubu Koalicji Obywatelskiej.

Na drugim miejscu uplasował się Andrzej Skiba (z lewej na zdjęciu wyżej), radny klubu Prawa i Sprawiedliwości, który od początku kadencji złożył 11 zapytań i 98 interpelacji, co stanowiło blisko 21% wszystkich interwencji, które podjęli radni klubu PiS w Radzie Miasta.

Na trzecim stopniu podium, w rankingu najbardziej aktywnych radnych, uplasowała się reprezentantka okręgu wyborczego nr 2 oraz Klubu Koalicji Obywatelskiej, Emilia Lodzińska (w środku na zdjęciu). Radna w analizowanym okresie aż 97-krotnie interweniowała w gdańskim magistracie. Przy tym najchętniej spośród wszystkich radnych korzystała z formy zapytań, bo aż 35 razy.

Najwyżej sklasyfikowaną radną wywodzącą się z trzeciego klubu radnych – Wszystko dla Gdańska – była jego liderka Beata Dunajewska. W miniony okresie interweniowała 40-krotnie, co stanowiło blisko 48% (!) wszystkich interwencji podejmowanych przez radnych tego klubu.

Co ciekawe, równie wysoko uplasował się, ex-radny a obecnie poseł na Sejm, Kacper Płażyński. Do czasu wygaszenia mandatu radnego (13 grudnia 2019 r.) interweniował 69-krotnie, co był drugim wynikiem spośród wszystkich radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Radni na „dwóję”

Wśród 34. miejskich radnych są tacy, którzy nie wykazali się praktycznie żadną aktywnością. W tym „zaszczytnym” gronie znaleźli się przedstawiciele wszystkich klubów w radzie miasta, w tym radni z wieloletnim doświadczeniem zasiadania w ławach rajców: Bogdan Oleszek i Teresa Wasilewska (oboje Wszystko dla Gdańska), Lech Wałęsa (znany również pod nazwiskiem Kaźmierczyk – Koalicja Obywatelska) oraz Henryk Hałas (Prawo i Sprawiedliwość), który jest radnym od 30 kwietnia br. Wszyscy wspomniani interweniowali… tylko raz.

Niewiele lepszymi wynikami mogą pochwalić się radni Piotr Dzik (Wszystko dla Gdańska) i Karol Rabenda (Prawo i Sprawiedliwość). Obaj w analizowanym okresie interweniowali zaledwie 3 razy.

Aktywność klubów

Spośród trzech klubów działających w Radzie Miasta Gdańska, najwięcej interpelacji i zapytań w latach 2018-2020 złożyli radni Koalicji Obywatelskiej – 576. Na drugim miejscu uplasował się klub Prawa i Sprawiedliwości, którego radni interweniowali 524 razy. Trzecie miejsce zajął najmniejszy spośród trzech klubów, liczący tylko 7 rajców, Wszystko dla Gdańska, z 87 interwencjami.

 

O ile najwyższą bezwzględną liczbą interwencji pochwalić się może klub Koalicji Obywatelskiej, to najwyższy współczynnik interwencji do liczby radnych osiągnął klub Prawa i Sprawiedliwości. Na każdego radnego PiS w Radzie Miasta (12) przypadło ponad 43 interwencji, podczas gdy na każdego z 15 radnych Koalicji Obywatelskiej przypadło ich 38. Radni Wszystko dla Gdańska interweniowali średnio 12 razy.

Pięciu radnych PiS osiągnęło średnią klubową (43.66). Wśród radnych Koalicji Obywatelskiej średnią klubową (co najmniej 38,4 interwencji) osiągnęło 4 radnych, z kolei wśród radnych Wszystko dla Gdańska pułap ten zdołało osiągnąć 3 radnych (12 interwencji).

W kolejnym raporcie pochylimy się nad aktywnością radnych na sesjach Rady i posiedzeniach komisji.

Mateusz Błażewicz

Postscriptum

Raport przygotowano w oparciu o dane pochodzące ze strony https://bip.gdansk.pl/rada-miasta/biuro-rady-miasta-gdanska,a,132872 i są aktualne na dzień 06.07.2020 r.

Art. 24 ustawy o samorządzie gminnym:

W sprawach dotyczących gminy radni mogą kierować interpelacje i zapytania do wójta. (…)

  1. Interpelacja dotyczy spraw o istotnym znaczeniu dla gminy. Interpelacja powinna zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz wynikające z niej pytania.
  1. Zapytania składa się w sprawach aktualnych problemów gminy, a także w celu uzyskania informacji o konkretnym stanie faktycznym (…).

9 thoughts on “Jak pracowali gdańscy radni? Raport 2018-2020

  • Radni Wszystko dla Gdańska są bardzo aktywni, ale przy rozdawaniu pączków.

    Odpowiedz
  • Skiba nie ma co robić, nie ma przyjaciół, tylko ludzi, którzy udają. Wiem bo z nim do szkoły chodziłem;p Bajerował każdą laskę a wszystkie jak najdalej od niego uciekały.

    Odpowiedz
      • Idzie się pomylić, poziom pisarski na podobnym poziomie.

        Odpowiedz
        • To co Cię tu ciągnie? Odpuść sobie hejtowanie.

          Odpowiedz
          • Napisała to naczelna hejterka Gdańska. Żenada, belki we własnym oku nie widzi.

  • A ktoś czytał interpelacje Skiby? Masakra ;p pisać aby pisać tylko, liczy się jakość.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *