Kamienica na Skwerze Kościuszki 15 w Gdyni jest trochę „amerykańska”. Ma zadaszenie nad parterem. Została zbudowana dla Florentyny Skwiercz. Obok ciotka Florentyny – Elżbieta – miała gospodarstwo i było ono zbudowane na wzór farm amerykańskich, gdzie wszystkie prace wykonywało się na zadaszonych powierzchniach. Gospodarstwo zostało zniszczone w czasie wojny, kamienica przetrwała, jak i większość Gdyni.
Projektantem kamienicy był Stanisław Garliński, budowniczym – gdyńska firma Józefa Langiewicza. Mamy tu również słupowy podcień, no i ten daszek, niespotykany w innych modernistycznych kamienicach.
Jest tu 6 pięter, siódme cofnięte. Na każdym piętrze są 3 mieszkania z zaprojektowanym już ogrzewaniem centralnym oraz windą. Sześcioosiowa elewacja obłożona jest piaskowcem, dół mocno podniesiony, przeszklony, z wewnętrznymi słupami. Reklamy paskudzą ten dół.
Oprócz mieszkań była tu Cafe Mocca Pawła Websa i Polska Agencja Informacji Handlowej będąca jednostką wywiadu handlowego. Po wojnie funkcjonowała tu Wypożyczalnia Centralna Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.