Strefa obywatelska

Kacper Płażyński wygrał z Pawłem Adamowiczem w sądzie – uzasadnienie wyroku

Prezydent Paweł Adamowicz pozwał mecenasa Kacpra Płażyńskiego w trybie wyborczym. Oznaczało to, że proces powinien odbyć się w ciągu 24 godzin od momentu wpłynięcia pozwu do Sądu Okręgowego.

Wszyscy ludzie prezydenta
„Wszyscy ludzie prezydenta”

Paweł Adamowicz wraz ze swoim pełnomocnikiem domagał się sprostowania pięciu kwestii.

 • wypowiedzi, że prezydent Paweł Adamowicz nie chce inwestycji tramwajowej Gdańsk Południe – Gdańsk Północ,
 • wypowiedzi, że nie będzie realizowana linia tramwajowa do dworca we Wrzeszczu,
 • wypowiedzi, że przystanek przy dworcu we Wrzeszczu to pomysł Kacpra Płażyńskiego,
 • wypowiedzi, że Paweł Adamowicz plagiatuje pomysł budowy tramwaju,
 • wypowiedzi, że Paweł Adamowicz buduje w Gdańsku przedszkola dla 300 lub 400 dzieci.

Rozprawa w trybie wyborczym odbyła się w piątek 5 października, trwała ponad 6 godzin. Sprawę prowadził sędzia Krzysztof Barciszewicz z Sądu Rejonowego w Wejherowie. Zaraz po rozpoczęciu rozprawy na wniosek Kacpra Płażyńskiego zarządzono 45 minut przerwy na zapoznanie się z wnioskiem.

Po przerwie przesłuchano świadków. Paweł Adamowicz powołał na świadka Piotra Kowalczuka, który zeznawał w sprawie przedszkoli. Następnie przesłuchano wiceprezydentów Aleksandrę Dulkiewicz i Wiesława Bielawskiego. Wypowiadali się oni w kwestii linii tramwajowej we Wrzeszczu.

Kandydat na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński powołał na świadków: radnego Piotra Gierszewskiego, który wypowiedział się na temat przepełnienia przedszkoli w gminie Gdańsk. Płażyński powołał też – ku zaskoczeniu wszystkich zebranych – redaktora portalu trojmiasto.pl, Macieja Naskręta. Maciej Naskręt mówił o koncepcji budowy linii tramwajowej we Wrzeszczu przedstawionej przez Pawła Adamowicza w 2015 roku oraz o różnicach przedstawionych w projekcie Kacpra Płażyńskiego.

Zaskoczony redaktor Maciej Naskręt
Zaskoczony redaktor Maciej Naskręt

Dziennikarz przyznał, że na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że Kacper Płażyński splagiatował pomysł administracji Pawła Adamowicza, jednak zagłębiając się w szczegóły są to dwa inne plany. Maciej Naskręt podkreślał, że w ramach kampanii Paweł Adamowicz nie mówił o planach budowy tramwaju do dworca we Wrzeszczu, nieoczekiwanie wrócił do niego po pojawieniu się propozycji Kacpra Płażyńskiego. Stąd stwierdził, że w szerszym kontekście – globalnie – oba pomysły „plagiatują się nawzajem”.

Po przesłuchaniu świadków odsłuchano nagranie poniedziałkowego (1.10) wywiadu z Płażyńskim w Radiu Gdańsk.

Następnie po mowach końcowych ogłoszono przerwę.

Przed ogłoszeniem postanowienia Paweł Adamowicz zaczął ferować wyroki komentarzem na FB.

Przed ogłoszeniem postanowienia Paweł Adamowicz zaczął ferować wyroki komentarzem na FB.
Przed ogłoszeniem postanowienia Paweł Adamowicz zaczął ferować wyroki komentarzem na FB.

Około godziny 21 sąd wydał wyrok wraz z uzasadnieniem. Paweł Adamowicz przegrał proces, sąd oddalił pozew w całości.

Po wyjściu z sali Kacper Płażyński na szybko zorganizowanej konferencji powiedział, że sprawiedliwości stało się zadość.

Paweł Adamowicz zapowiedział apelację. Na portalu społecznościowym oznajmił, że jego świadkami są obecni na rozprawie dziennikarze, którzy przeżyli szok i niedowierzanie ogłoszonym wyrokiem.

Na portalu społecznościowym oznajmił, że jego świadkami są obecni na rozprawie dziennikarze,
Na portalu społecznościowym oznajmił, że jego świadkami są obecni na rozprawie dziennikarze,

Andrzej Ługin

6 thoughts on “Kacper Płażyński wygrał z Pawłem Adamowiczem w sądzie – uzasadnienie wyroku

 • Abstrahując od całej tej gry politycznej to bardzo przyjemnie się czytało ten tekst. Bardzo dobrze zredagowany i przede wszystkim bardzo czytelny. Dobra robota!

  Odpowiedz
 • Skoro Pan Adamowicz lubi sie procesować to powinien zmienić zajęcie.,otworzyć kancelarię prawną i będzie mógł się spełniać.

  Odpowiedz
 • Pan Adamowicz kompromituje się już od wielu lat. Prawda jest taka, że wybierany był ze względu na brak potencjalnego kontrkandydata. A powinien zostać już bardzo dawno temu co najmniej odsunięty od władzy jeśli nie osądzony i wsadzony za kraty. Poziom dewastacji miasta, rozdzielania go i tworzenia prywatnego folwarku z deweloperami powinna skutkować odebraniem Panu Adamowiczowi mieszkań i sprzedania ich lub przekazania ich na rzecz miasta.

  Odpowiedz
 • O takie sądy walczysz!!!!! Takich sądów chcesz!!!!

  Odpowiedz
  • Tutaj tego nie przeczytasz, to tuba propagandowa redaktora

   Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.