Szanowni Państwo,
skandal. Rzadko używamy tego słowa, ale tylko tak możemy opisać to, co dzieje się obecnie na terenie budowy Forum Gdańsk.

Gdy wydawało się, że od początku krytykowana przez nas inwestycja nie może być jeszcze gorsza inwestor (czyli także władze miasta) uświadomiły nam, że jesteśmy w błędzie. Dlaczego?

sarkofag Forum Gdańsk
sarkofag Forum Gdańsk

Jednym z niewielu pozytywnych akcentów tego betonowego sarkofagu jest historyczny kanał Raduni. Ten wytyczony w 1338 roku i wybudowany przez Krzyżaków kanał płynął spokojnie przez ponad 600 lat. Do dzisiaj. Właśnie zaczyna się jego betonowanie na potrzeby galerii handlowej, której udziałowcem jest miasto Gdańsk.

Tak, mimo iż dotychczasowy projekt tego nie dopuszczał, a służby konserwatorskie sprzeciwiały się lata temu nawet przykryciu go dachem wewnątrz galerii, obecny projekt zakłada przykrycie kanału Raduni betonowymi płytami i puszczenie nad nimi sztucznej, kilku centymetrowej „fontanny” na kafelkach.

W sumie to trudno nam pojąć poziom bezmyślności i tandety, który doprowadza do takiego rozwiązania.

plan zabetonowania kanału Raduni
plan zabetonowania kanału Raduni

Szanowny Panie Prezydencie Paweł Adamowicz oraz Wiesław Bielawski. My nie apelujemy o wycofanie się z tego pomysłu. My, jako mieszkańcy, tego po prostu żądamy. Jednocześnie informujemy, że jesteśmy w trakcie pisania odpowiednich pism/wniosków do właściwych organów z żądaniem wyjaśnienia sytuacji i wstrzymania budowy oraz pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które do takiej dewastacji obiektu zabytkowego dopuszczają.

Przypominamy, że kanał Raduni chroniony jest prawnie wpisem do rejestru zabytków (nr 986 z 18 maja 1981) oraz odpowiednimi zapisami w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Apelujemy też do innych organizacji oraz lokalnych mediów, aby przyjrzały się temu tematowi.

Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej

16 thoughts on “Skandaliczne betonowanie kanału Raduni – apel

 • Budowa ta to betonowy sarkofag, szpetny, wielki i przytłaczający wręcz nie potrzebny cokolwiek tam ma być. Koszty poniesione przy tej budowie na pewno wielkie . Po drugiej stronie ulicy stoi powojenny budynek LOT-u koszmarek . Nie wiem co włodarze miasta planują w tym miejscu – aż sie prosi o przywrócenie przedwojennej zabudowy hotelu…zamiast budować betony.
  Sprawa zabetonowania Raduni to skandal , nie wypowiadam się od tego są fachowcy.

  Odpowiedz
 • I dobrze ze go zabetonuja nic w nim nie pływa tylko stare butelki po piwie!! A w odcinku gdzie go zabetonuja to i tak mega szpetny jest, . Nie znacie do końca projektu to się nie wypowiadajcie.

  Odpowiedz
  • To może pozbieraj te butelki a nie narzekasz.

   Odpowiedz
   • A TY ZNASZ TEN PROJEKT ?

    Odpowiedz
  • Szanowna Pani swoim wpisem udowadnia, że nie zna kanału Raduni. Od lat 5 bacznie go obserwuję chodząc na spacery z psem. I właśnie to, co mnie bardzo niepokoi od pewnego czasu – Radunia poniżej budowy Forum została pozbawiona życia – woda bywa pokryta pianą, a pływają w niej jedynie bardzo rzadko – stada cierników. Przed rozpoczęciem budowy Forum – w wodach kanału na wysokości dawnego „domu partii” obserwowałem tarło dość dużych ryb – karpiowatych. Przy Ratuszu Staromiejskim obserwowałem polowania średniej wielkości szczupaka – czającego się za kępą wodnych traw. Ryb w kanale Raduni było przez te lata pełno i różnych – płoci, leszczy, linów, okoni – właśnie w środku miasta przy Ratuszu Staromiejskim. Z przyjemnością obserwowałem to życie – jakby w miejskim akwarium! Od czasu intensyfikacji prac związanych z budową Forum – woda jest martwa! Nawet ostatnio zastanawiałem się czy nie należy tego gdzieś zgłosić – wyraźnie uczyniono budową poważne szkody w środowisku!!!!!!!!!!!!!

   Odpowiedz
   • Bardzo słuszna uwaga. Gdy pracowałem w Biurze Projektów Kolejowych Sp. z o.o. Gdańsku mieszczącym się przy ul. Pohulanka 2, często specjalnie przechodziłem i wracałem wzdłuż tego odcinka Kanału Raduni. Dostrzegałem wiele wartościowych elementów tej oryginalnej budowli. Wyrażam swój protest wobec takich inwestycji.
    Z poważaniem
    mgr inż. architekt Krzysztof Jacek Kwieciński

    Odpowiedz
 • Do fatalnej decyzji o zabudowie pasa transportowego PKP, od Huciska do przystanku SKM Gdańsk Śródmieście, centrum handlowym nazwanym „FORUM”, wielokondygnacyjnym OBIEKTEM WĄTPLIWEJ POTRZEBY W TYM MIEJSCU – włodarze Gdańska wraz z
  Architektem Miasta i Prezydentem Miasta, chcą dołożyć kolejną haniebną inwestycję w postaci zabudowy istniejącego terenu otwartego – zieleń z historycznym akcentem wodnym- na sąsiadującym odcinku Zabytkowego Kanału Raduni. …Dość nie trafionych inwestycji, która zasłania piękną panoramę Starówki Gdańskiej od strony Biskupiej Górki i pięknego widoku z drogi dojazdowej do miasta – ul Armii Krajowej od strony Chełma…

  Odpowiedz
 • No to zapytajcie dlaaczego i za co Budyń był tak mocno życzliwy dla Doraco

  Odpowiedz
 • Niech Strefa też zainterweniuje. W końcu siedzi w kieszeni PIS-u. Można – wszystko. Na początek wniosek o cofnięcie szkodliwej decyzji o podziale kompetencji między konserwatorem miejskim a WUOZ. W Wawie się z tego wycofują. W Gdańsku też powinni. Ciupasem! To po prostu śmierdzi korupcją lub po prostu „usłużnością” miejskich konserwatorów w stosunku do swojego Pana z Tczewa na kilometr

  Odpowiedz
  • W kieszeni powiadasz :) Skąd wiesz co ma PIS w kieszeni?

   Odpowiedz
 • Też uważam to za skandal. Mam jakieś dziwne przeczucie, że tak miało być od samego początku. – metoda małych kroczków. Najpierw pozwolenie na zadaszenie, później mury stawiane w centrum miasta od strony urzędu, teraz zabetonowanie kanału. Co jeszcze wymyślą i przedstawią w ostatniej chwili. Niestety włodarze naszego pięknego miasta siedzą w kieszeni deweloperów od lat. I jak nie zmienimy władz to raczej nic się w tej kwestii nie zmieni. Nie pamiętam aby ostatnio powstała w gdańsku jakaś ciekawa architektura. Same betonowe klocki – ostatnio Rezydencja Wintera – ohyda.

  Odpowiedz
  • tak, to typowa i już znana metoda postępowania,
   praktycznie schemat, najpierw 1. „nibyzgoda” na wszystkie propozycje architektów i społeczności
   2. delikatnie wprowadzane modyfikacje, wprowadzane wielotorowo,
   3. przemycanie i załatwianie dodatkowych modyfikacji…
   4. bezczelne gwałcenie projektu (kiedy już jest zaawansowany w budowie)
   5. łamanie umów
   6. …. ……….. ………. i …… co tam jeszcze
   7. Koszmarek na, który nikt się nie zgodził, ale wszyscy go zaakceptowali – czyli zgodnie z prawem

   Odpowiedz
 • Sytuacja w Gdańskiej architekturze jest już tragiczna, jeżeli architekci gdańscy, którzy cenią swoją niezależność i wiedzę,oraz pamiętają, że architekt powinien godzić w swoim działaniu i projekcie potrzeby społeczne i interes miasta, tak aby zachować wartości krajobrazu miasta dla przyszłych pokoleń. Tereny miast projektowane są chaotycznie. Rozgardiasz budowlany niszczy krajobraz. Podstawowe narzędzie planowania: „miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego” nie jest stosowane. Władze samorządowe z niewiedzy-lub złej woli, często nie są zainteresowane tworzeniem prawa miejscowego, co sprzyja doraźnym jednostkowym interesom (korumpogennym) prowadząc nieodwracalnego niszczenia przestrzeni. O szacunku dla wspólnej przestrzeni, zabytków, krajobrazie miasta – w ogóle nie ma co mówić. Architekci OBUDŹCIE SIĘ!!!. ZORGANIZUJCIE SIĘ!!! PRZECIWSTAWCIE SIĘ INDOLENCJI, GŁUPOCIE, PIENIĄDZOM, ZACHŁANNOŚCI która Was otacza i zaprezentujcie swoją SZTUKĘ, BO ARCHITEKTURA była sztuką, niech to wróci.

  Odpowiedz
  • Jestem za. Niestety w środowisku dominuje raczej podejście, że nic nie zrobisz, bo deweloper tak chce, a przecież hajs się musi zgadzać. Smutne to, ale niestety wygląda na to, że jedyną realną wartością, na której ludziom zależy jest pieniądz.

   Odpowiedz
  • To wszystko widzą ludzie zwyczajni, nawet Ci co przyjeżdżają z zagranicy są zgorszeni tym bezsensownym bałaganem architektonicznym. Słyszałam takie opinie od rodaków mieszkających w Stanach którzy twierdzą że u nich taki proceder jest niedopuszczalny. Ogromnie boleję nad bezradnością konserwatora zabytków w Gdańsku, wygląda mi na to że nic nie może, nie wolno mu lub słucha pokrętnych urzędników ratusza. Coraz bardziej nie lubię BETONIU, mam na niego ALERGIĘ.

   Odpowiedz
 • Konserwator coś zaradzi ? Śmiechu warte ? Decyzje w sprawie wpisów zabytkowych budowli na terenie Trójmiasta są zawsze odrzucane. Kto ma w tym interes ?

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.