Strefa obywatelska

Koalicja dla Gdańska – samorządowa alternatywa?

Zaczynamy pracę nad wspólną strategią dla Gdańska – tymi słowami zaczęła się konferencja prasowa prawicowych ugrupowań, które jednoczą siły i podpisały porozumienie pod roboczą nazwą „Koalicja dla Gdańska”

Koalicja dla Gdańska

W spotkaniu udział wzięli: Magdalena Błeńska (Poseł na Sejm RP, Kukiz’15), Karol Rabenda (Stowarzyszenie Republikanie), Piotr Walentynowicz (Polska Razem), Zbigniew Wysocki (Wolność) oraz Mariusz Szulc (Kukiz’15).

Uczestnicy ogłosili swoją gotowość na współpracę ze wszystkimi organizacjami miejskimi, obywatelskimi i politycznymi, których misją będzie wspólne działanie na rzecz gdańszczan i rozsądne gospodarowanie finansami miasta.

Nie obyło się bez konstruktywnej krytyki obecnych władz Gdańska, które  od lat wprowadzają do samorządu ogólnokrajowe konflikty polityczne i społeczne. Nowa koalicja podkreśliła, że nie chce mieszać wielkiej polityki do „spraw lokalnych”.

Koalicja dla Gdańska

Karol Rabenda ze stowarzyszenia Republikanie powiedział: W Gdańsku mieliśmy ostatnio kilka sporów politycznych, które dotyczyły wyłącznie krajowej polityki, między innymi spór o nazwę placu na Wiadrowni. Obecnie władze Gdańska politykują, a nie zajmują się sprawami ważnymi dla mieszkańców. Sprawy miejskie schodzą na drugi plan, my chcemy to zmienić. Rezygnujemy z własnych, partykularnych interesów na rzecz dobra wspólnego.

Pod deklaracją podpisał się także Piotr Walentynowicz, członek Polski Razem, radny miasta Gdańska

Karol Rabenda dodał na zakończenie: „Koalicja dla Gdańska” ma zamiar stworzyć formację, która nie rozejdzie się po wyborach. Chcemy być alternatywą dla obecnych dwóch partii, które zabetonowały gdański samorząd i tworzą patologiczny układ władzy od wielu lat.

Koalicja dla Gdańska

Spotkanie zakończono wspólnym podpisaniem deklaracji współpracy, w której zapewniono wyłonienie w przyszłości kandydata na prezydenta Miasta Gdańska, a także rozpoczęcie prac nad jednolitym programem dla Gdańska.

Deklaracja współpracy – pdf

Andrzej Ługin

5 thoughts on “Koalicja dla Gdańska – samorządowa alternatywa?

 • W końcu! Kiedy Strefa dołącza do nich?

  Odpowiedz
  • Strefa pozostanie zawsze niezależna.

   Odpowiedz
  • Pytałeś o to również Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk i NaszeMiasto? Bo jeśli nie i przyszedłeś tu tylko potrolować, to skończysz tak, jak na fejsbukowej Strefie.

   Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.