Kamienice królewskie – tu spali przyjeżdżający królowie polscy – te 4 domy od prawej, królewska kwatera obejmowała wszystkie cztery.

kamienice królewskie

Tak wyglądały przed wojną, w odbudowie nawiązano do kształtów z XVII i XVIII wieku

Kamienice królewskie przed wojną
Pierwszym królem, który tu zamieszkał, był Zygmunt III Waza w 1623, potem Władysław IV w 1634, Jan Kazimierz 1656, Jan III Sobieski 1677. Spali tu również August II i Stanisław Leszczyński.

W tej kamienicy zatrzymywali się królewscy medycy i dworzanie – Długi Targ 4.

Długi Targ 4

Już za Zygmunta III kamienice specjalnie dostosowano, z przebiciem dzielących je ścian włącznie. W tej części była jadalnia i sala sądowa – Długi Targ 3. A obok Długi Targ 2.  W tym królewskim hotelu przyszedł na świat królewicz Aleksander – syn Marysieńki i Sobieskiego. Dokładnie w tej części na górze. Na przełomie XVII i XVIII wieku właścicielem kamienicy był królewski poczmistrz – Franciszek de Grata. Na czas pobytu królów sień domu zamieniała się w salę tronową.

Ta część służyła damom dworu – Długi Targ 1.

Długi Targ 1

Jaki krokodyl.

Marysieńka była znana z histerycznego usposobienia. Na tydzień przed porodem zarządzono w Gdańsku ciszę. Wstrzymano bicie dzwonów oraz ruch kołowy na Długim Targu, zatrzymano zegar na Ratuszu, bo wskazówki skrzypiały i przeszkadzały królowej. A jak już musiał przejechać jakiś zaprzęg, to koniom obwiązywano kopyta miękkim materiałem :)

Długi Targ 2

Anna Pisarska-Umańska

2 thoughts on “Królewskie kamienice

  • Nie wiem czy się nie mylę ale miasto chyba chce sprzedać owe kamienice.
    Była opcja bodajże hotelowa.
    Szkoda że miasto nie wpadło na pomysł aby samemu zarabiać ?!

    Odpowiedz
    • Chciało sprzedać, ale potencjalny nabywca się wycofał.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *