W minioną środę kandydat na prezydenta Gdańska – Jarosław Wałęsa – wskazał Karola Spieglanina – szefa Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej (FRAG), na swojego zastępcę po wygranych wyborach. Przy ogłoszeniu tej decyzji towarzyszyli im członkowie FRAG, którzy – wydaje się – niemal od samego początku marzą o synekurach w administracji.

Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej jest stowarzyszeniem, które zaczęło działać w 2009 roku. Oficjalne wpisanie do rejestru sądowego uczczono wtedy skromną imprezą w Brovarni przy ul. Szafarnia. FRAG od pierwszego dnia swojej działalności był nastawiony na krytykę gdańskich planistów i pomysłów inwestycyjnych administracji Pawła Adamowicza. Rzadko zabierali głos w sprawie Sopotu, czy Gdyni.

Prezesem stowarzyszenia, w początkowym okresie jego funkcjonowania, był Maciej Suchanek, do którego wrócimy jeszcze w tym artykule.

Inwestycją, która permanentnie była krytykowana przez FRAG, było Forum Gdańsk [wcześniej Forum Radunia – przyp. red.]. Członkowie stowarzyszenia negowali też plany rozwoju dróg, które nie uwzględniały wzmocnienia komunikacji miejskiej, czy też infrastruktury rowerowej. Stowarzyszenie optowało  też za zwężeniem Podwala Przedmiejskiego i zrównoważoną budową Młodego Miasta.

FRAG prężnie gromadziło wokół siebie zwolenników. Ich wizje Gdańska chętnie były przedstawiane przez lokalne media. FRAG zyskał też przychylność wielu dziennikarzy.

Prezes FRAG z apetytem na władzę
Pomysły stowarzyszenia zyskiwały popularność wśród mieszkańców. Wraz z nowymi ideami sami członkowie budowali wizerunek ekspertów. Wyczuli oni koniunkturę i wiatr w plecy. Latem 2011 r. ówczesny prezes FRAG, czyli Michał Szymański, otrzymał od władz Gdańska propozycję poprowadzenia Referatu Estetyzacji.

Szymański przyjął propozycję. Młody wciąż FRAG-owiec przyznał wtedy w wywiadzie dla jednego z portali, że jeżeli jest możliwość realnego działania na rzecz poprawy estetyki miasta, to wypada podnieść tę rękawicę. Uważał że aktywiści miejscy powinni wchodzić w struktury instytucji, bo to najskuteczniejsza droga wprowadzania zmian.

Czy aby na pewno? Krytycy decyzji „o zmianie barw” ówczesnego prezesa FRAG mówili krótko: wszystko i wszystkich można kupić, kwestią jest tylko cena. O dziwo członkowie FRAG nie negowali publicznie tej decyzji. Dzisiaj Szymański jest pełniącym obowiązki zastępcy dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. To może oznaczać, że nie ma wykształcenia (lub jest w trakcie jego uzupełniania), albo doświadczenia, by pełnić tę funkcję.

Ex-prezes FRAG wspiera Platformę Obywatelską
Przychodzi rok 2015 i wybory do parlamentu. Z pozycji 8 list Platformy Obywatelskiej startuje Michał Owczarczak. Był w tamtym czasie wicewojewodą. W jego kampanię bardzo mocno był zaangażowany wspomniany wyżej Maciej Suchanek, który wciąż był związany ze środowiskiem FRAG.

Suchanek angażował się w wiele działań promujących wicewojewodę. Niestety na nic się jego pomoc zdała. Owczarczak zaliczył słaby wynik w wyborach – nie wszedł do parlamentu.

Maciej Suchanek do dzisiaj na swoim profilu ma dostępne publicznie grafiki popierające Owczarczaka.

Obecny prezes FRAG i kolejna synekura?
6 września Jarosław Wałęsa z Platformy Obywatelskiej wskazał Karola Spieglanina, obecnego szefa Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej (FRAG) na swojego zastępcę po wygranych wyborach.

– Jako organizacja społeczna działamy razem z mieszkańcami dla dobra Gdańska od ok. 10 lat. W tym czasie organizowaliśmy liczne projekty, debaty, seminaria, konferencje współpracując ze środowiskami eksperckimi, innymi ruchami miejskimi i organizacjami pozarządowymi z całej Polski – zaznaczył na konferencji z Jarosławem Wałęsą sam zainteresowany – Karol Spieglanin.

O tym, czy obecny prezes FRAG zostanie zastępcą prezydenta, ostatecznie zdecydują wyborcy 21 października.

Rozmowy o transferze trwały podobno rok. Jednak Jarosławowi Wałęsie w wyborze nie przeszkadzał fakt, że szef FRAG pochodzi z Gdyni. Ponadto wydawało się też, że syn Lecha Wałęsy bardziej skrupulatnie przyjrzy się wykształceniu kandydata na zastępcę prezydenta. Spieglanin jest absolwentem biznesu elektronicznego na Akademii Morskiej w Gdyni oraz zarządzania na Politechnice Gdańskiej.

Dyplom z urbanistyki na razie znajduje się w sferze marzeń Karola Spieglanina.  Stąd będzie musiał skorzystać z pomocy lepiej wyedukowanych swoich kolegów z FRAG. Do obsadzenia będą etaty w wydziale architektury, czy Biurze Rozwoju Gdańska po wygranych wyborach.

Proces sądowy Karola Spieglanina
Zastanawiające jest, czy obecny wciąż prezes FRAG przekazał Jarosławowi Wałęsie informację o tym, że przeciwko niemu trwa proces z powództwa cywilnego i karnego za zniesławienie i naruszenie dóbr osobistych osoby prywatnej.

Nieoficjalnie wiemy, że zapadł już wyrok w pierwszej instancji. Jednak nie możemy podać szczegółów postępowania z powodu wyłączenia jego jawności. Zapadł również wyrok w procesie przeciwko dziennikarzowi i redakcji pewnej znanej gazety za opublikowanie tej zniesławiającej wypowiedzi Karola Spieglanina (wypłata zadośćuczynienia i przeprosiny).

FRAG – Fanatyzm, Rozczarowanie, Arogancja, Grubiańskość
Członkowie FRAG od wielu miesięcy są jawnymi krytykami Prawa i Sprawiedliwości i wszystkich tych, którzy popierają działania Pawła Adamowicza. W minionym tygodniu dowiedzieliśmy się, dlaczego. Obserwują konta wpływowych osób, aktywistów dziennikarzy  w Trójmieście, by je komentować dyskredytując przy tym osoby o nieco innym spojrzeniu na świat.

Gdańsk Strefa Prestiżu, jej oddani aktywiści, też zostali zdyskredytowani za rzekome dzielenie stołków, o których tak naprawdę nie marzą. Na koniec publikujemy kilka screenów dyskusji wymierzonej przeciw Strefie i jej ludziom.

Księżna Grażyna

[imię i nazwisko znane redakcji]

przyp. od red.: Karol Spieglanin jest prezesem Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, kandydatem na wiceprezydenta miasta ds. polityki przestrzennej w urzędzie Jarosława Wałęsy;  Dariusz Czaja jest członkiem Rady Nadzoru. Nazwiska zasłonięte należą do osób związanych z FRAG.  Wszystkie powyższe wypowiedzi są postami publicznymi. Poniżej struktura organizacyjna FRAG (źródło lub tu)

struktura FRAG

7 thoughts on “Marzenia FRAG-owców? Synekura w urzędzie?

 • Doczekanie się grafiki z siatką powiązań w stylu Wiadomości TVP odbieram jako docenienie naszych działań. Jest jeszcze jeden, najwyższy dowód uznania – reportaż Red. Sitka. A że się znacie dobrze, bo co PiS to PiS to czekam z niecierpliwością.

  Odpowiedz
  • To nie jest siatka powiązań. To jest Wasza struktura organizacyjna.

   Odpowiedz
 • Ten komentarz pojawiał się kilka razy na trojmaisto.pl i kilka razy moderacja go usuwała. Zachowałem jedną kopię dla potomnych. Rzuca trochę nowego światła na „rozwój” FRAGu

  „placa wam od usuniętego posta czy na godziny??

  ale zeby nie bylo, czas przywrocic bohaterska historie FRAGu do zycia, oto ona:

  2008 – zastepca prezydnta Adamowicza – Lisicki zaprasza studentów z Forum Polskich Wiezowcow na piwo i namawia do założenia stowarzyszenia „pozytywnego”, gdyż w mieście istnieją wyłącznie grupy protestów
  2009 – powstaje FRAG i zaczyna pozytywnie zabierac glos na spotkaniach miasta, głównie w sprawie Nowej Słowackiego i Młodego Miasta
  2010 – do stowarzyszenia zapisuje się dużo nowych osób, m.in. Szymański, obecnie dyrektor w ZDiZ, zmieniają się władze, Szymanski zostaje prezesem, stowarzyszenie rusza z nowymi inicjatywami, czesto krytykujac działania UM
  2011- 2012 – szczyt działanosci, przeprowadza się wiele debat, spotkań oraz akcji w terenie. Miasto się obraża i zakazuje kontaktów z FRAGiem urzędnikom
  listopad 2012 – Adamowicz proponuje Szymanskiemu – wtedy prezesowi FRAGu posadę szefa referatu ds. estetyki. Nieprzychylni twierdza, ze Szymanski etat wychodzil sobie sam u kolegi z mieszkania – Michala Glassera i bywajacego u nich wieczoram kolegi Glassera – Piotra Grzelaka . Obaj wtedy pelnili stanowiska asystentowAdamowicza. Dzis jeden jest zastepca Adamowicza, drugi szefem Obszaru Metropolitalnego.
  2013 – Szymanski odchodzi do REM, prezesem zostaje Spieglanin, ktory od teraz odpowiada za duzy grant z Batorego. Bezrobotny prezes przez ponad rok funduje sobie z grantu etat. Z pomocą Lisickiego FRAG zalatwia sobie na Ogarnej siedzibę. Aby do tego doszlo wyrzuca sie najpierw z lokalu studio pieczatek, prowadzone przez mieszkanca ulicy.
  2013 do 2015 – FRAG przeprowadza dwa duze granty z Batorego, na laczna kwotę ponad 500 000 PLN. Zarabia na nich glownie Piotr Lorens, pracownik PG, ktory za kazdy (za „pomoc merytoryczna”) kasuje po kilkadziesiat tysiecy, ale FRAGowi tez cos zostaje. Polowa stowarzyesznia zyje z umow zlecen na warsztaty, analizy, badania i konsultacje.
  2013 do 2017 sporo osob z FRAGu przechodzi do UM. Znajudja sie etaty w ZDiZ, w BRG. Ci co nie przechodza dostaja fuchy w niby miejskich inicjatywach, jak malowanie kamienic na Ogarnej. FRAG wynajmuje miejski lokal i posrednio wyciaga z tej dotacji kolejna kase na przepicie w siedzibie. W pewnym momencie 80% stowarzyszenia zarabia nezposrednio lub posredni z piniedzy miejskich
  2013, 2017 – po informacjach od jednego z czlonkow wybuchaja kolejne afery z Forum w tle. Tym samym, w sprawie ktorego glos zabieral konserwator, a FRAG na polecenie Bielawskiego zwalczal. Adamowicz z bielawskim zamiartaja wszystko pod dywan, ale Spieglanin zyskuje popularnosc, glownie dzieki koledze ze szkoly Chranowi, ktory umieszcza jego nazwisko w co drugim artykule.
  2018 – drugi z kolei prezes FRAG dostaje posadę w meiscie. Drugi z kolei nie spelnia kryteriow, jakie stawia sie osob z zewnatrz na takie stanowisko.

  Wniosek z tego taki, ze najlepsze interesy robi sie na wielkich miejskich inwestycjach…”

  Odpowiedz
  • zgadza się kilka punktów i niektóre daty, ale reszta nie.

   Odpowiedz
  • Trzeba naprawdę mieć złą wolę aby napisać taki kłamliwy tekst. Zgadza się tylko parę bazowych faktów, reszta to złośliwa interpretacja. Nie chce mi się odkłamywać wszystkich przeinaczeń. Wezmę tylko jedno z ostatnich. Nie znam żadnego Chrana ale jeśli chodzi o Mikołaja Chrzana – to on nigdy kolegą Spieglanina ze szkoły nie był. Zresztą co to musiałaby być za szkoła skoro dzieli ich 5 lat różnicy wieku… Szkoda że autor tekstu nie ma odwagi cywilnej aby się przedstawić

   Odpowiedz
 • Tak tylko przypomnę, że FRAG na spotkanie prasowe na Forum wchodził na przepustce Strefy ;)

  Odpowiedz
  • Tak, wtedy, gdy tego potrzebowaliście, nie rzucaliście wulgaryzmami.

   Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.