Portal Gdańsk Strefa Prestiżu rozpoczął nowy etap działalności. Dzięki wsparciu z PROO* uzupełniamy dotychczasową aktywność o telewizję obywatelską.
Owszem, materiały wideo realizowaliśmy od dawna, ale teraz podejmujemy próbę stworzenia nowego formatu medium obywatelskiego, w którym internetowa telewizja, ma odgrywać rolę znaczącą.
Jaka ma być telewizja obywatelska, czym ma się charakteryzować, czym wyróżniać? Mamy nadzieję, że na to pytanie odpowiemy sobie wszyscy razem. Wszyscy, bo chcemy współtworzyć ją z Wami, naszymi czytelnikami i widzami.
Zapraszamy do współpracy dziennikarzy, reporterów, operatorów i montażystów. Przed nami zapewne długa droga, chętnie podążymy nią z Wami!
Zamierzamy rozmawiać o telewizji obywatelskiej z osobami z różnych środowisk. Liczymy, że rozmowy te pomogą nam dookreślić zadania, jakie powinna realizować nasza inicjatywa. Zależy nam na jak najszerszym spectrum dyskusji. Rozpoczynamy rozmową dwóch starszych panów (uśmiech), których różni pewnie niemało, ale łączy przekonanie, że potrzebne nam wszystkim są obywatelskie media. Zbigniew Sajnóg rozmawia z Piotrem Wyszomirskim, redaktorem naczelnym najstarszego medium obywatelskiego na Pomorzu – „od 2002 roku pod prąd” – tak brzmi motto Gazety Świętojańskiej.
Przeczytaj też – Strefa Obywatelska – nowe rozdanie
Załączona rozmowa to nasz „bardzo pierwszy” materiał, na pewno niedoskonały, ale mimo zastrzeżeń i znanych nam wszystkich trudności obiektywnych, postanowiliśmy wystartować.
Zapraszamy, piszcie do nas o Waszych wyobrażeniach jaka powinna być telewizja obywatelska, o tematach, które Waszym zdaniem powinniśmy poruszać, o formach, jakie byłyby najlepsze i oczekiwane. Telewizja obywatelska to… Wasza telewizja!
*Fundacja dla Gdańska i Pomorza, instytucjonalny wydawca Gdańsk Strefa Prestiżu, została beneficjentem Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 / Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich (Priorytet 3). Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który zawiaduje Funduszem Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego 2018-2030 wynoszącym 585 mln zł (4% z dopłat do gier objętych monopolem państwa).