Moskwa: Most Łużkowa i drzewka miłości

He was a boy, she was a girl, how can I make it more obvious…

… a potem, na znak miłości, znaleźli najbardziej romantyczny most w okolicy i przypięli do niego kłódkę z inicjałami. Podobnie, jak kilka tysięcy innych par.

Jedni mówią, że niecny proceder zaczęli uczniowie jednej ze szkół we Florencji. Inni, że to przecież zwyczaj z chińskiej wyspy. O epidemię kłódek oskarża się również niejakiego Federico M., autora popularnej książki. Ktokolwiek zaczął, nie wygląda na to, żeby ktokolwiek skończył: zakochani na dobre opanowują kolejne mosty w Europie i na świecie.

Moskwa: Most Łużkowa i drzewka miłości

Obwieszone mosty to zazwyczaj bardzo malowniczy widok. Tylko władze miast i zarządcy mostów jakoś nie podzielają tego entuzjazmu…

… i mają ku temu powody. Stara miłość ponoć nie rdzewieje, kłódki niestety już tak, a mosty wraz z nimi. Kolejne tysiące wieszanych kłódek potrafią również solidnie obciążyć konstrukcję.
I chociaż miały wisieć tam na wieki, nierzadko są bezceremonialnie usuwane.

Moskwa znalazła na to wyjątkowo malowniczy sposób. Zamiast męczyć się z usuwaniem kłódek z mostu, zwyczajnie je… przesuwa 🙂

Moskwa: Most Łużkowa i drzewka miłości

Podstawowym elementem tradycji jest most, tego nie ominiemy. Buzi ukochanemu, buzi kłódce, kłódka na most, kluczyk do rzeki.
Okazuje się jednak, że wystarczy zapewnić zakochanym obiekt atrakcyjniejszy niż poręcz. Na przykład ażurowe drzewka, nabierające kształtów z każdą kolejną kłódką.

Moskwa: Most Łużkowa i drzewka miłości

W Moskwie zaszczytną rolę przyjął Most Łużkowa. Trzeba przyznać, że żaden most nie nadawałby się do tego lepiej 🙂

Moskwa: Most Łużkowa i drzewka miłości

Drzewka jednak też nie są z gumy i w pewnym momencie miejsce się kończy. Co wtedy? Czy kłódkom, mającym przecież zagwarantować wieczną miłość, grozi niebezpieczeństwo? Ależ skąd. Drzewka przenoszone są na pobliskie nabrzeże, a w ich miejsce ustawia się nowe. Jest co przenosić – na początku lipca 2014 naliczyłam ich około 30!

Moskwa: Most Łużkowa i drzewka miłości

Jedno Rosjanom trzeba przyznać. Jak kochają, to z rozmachem!

Justyna Malinowska
www.blogzmiasta.pl

 

Jedna myśl na temat “Moskwa: Most Łużkowa i drzewka miłości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *