Wydawało się, że historia mostu Rogoźników, zwanego również mostem Matników (Mattenbuden Brücke), zakończyła się wraz z jego zniszczeniem w czasie II wojny światowej, a definitywnie pod koniec lat 50. XX wieku, kiedy rozebrano tymczasową drewnianą kładkę zamocowaną na jego filarach. Most Matników prowadził na środkową część Wyspy Spichrzów.

Układ mostów na północną i środkową część Wyspy Spichrzów i dalej w kierunku Głównego Miasta był podwójny. Głównym ciągiem komunikacyjnym był most Stągiewny, ulica Stągiewna i most Zielony. Drugim ciągiem był właśnie most Rogoźników, ulica Żytnia (Münchengasse) i most Krowi.

Te dwa ciągi komunikacyjne biegły bardzo blisko siebie, było to zamierzone. Przede wszystkim upłynniały duży ruch w kierunku Głównego Miasta przez wyspę i oczywiście odwrotnie, w kierunku Długich Ogrodów i Dolnego Miasta. Bardziej oddalonym mostem łączącym miasto w tym rejonie był dopiero Most Toruński (kiedyś Most Kłodowy).

Bliskość przepraw w środkowej i północnej części Wyspy Spichrzów miała też znaczenie praktyczne, które wpływało na bezpieczeństwo i sprawność układu komunikacyjnego, np. gdy remontowano jeden z mostów, w niewielkiej odległości był drugi. Most Rogoźników przejmował wówczas cały ruch łącznie z ruchem tramwajowym (do końca lat 90. XX wieku zachowany był tor tramwajowy biegnący do zrujnowanego mostu).

Niestety, podczas II wojny światowej Most Rogoźników został zniszczony i go nie odbudowano. Pozostały po nim jedynie filary i przyczółki (należy dodać, że prawie wszystkie mosty w Gdańsku były mostami zwodzonymi). Ostatni raz ruinami mostu zajęto się w 2006 roku, kiedy dokonano konserwacji pozostałych resztek mostu.
Właściwe w tym miejscu można byłoby zakończyć artykuł, ale… od 4 października 2021 roku zacznie funkcjonować tymczasowa przeprawa budowana na filarach i przyczółkach Mostu Matników. Dzieje się tak dlatego, że pobliski most Stągiewny zostanie przebudowany i jak za dawnych lat będzie on mostem zwodzonym. Przedsięwzięcie przebudowy mostu Stągiewnego realizowane jest w ramach inwestycji Granaria. Za mostem ma być zbudowana marina na ok. 60 jednostek.

Tymczasowy most oparty na filarach dawnego Mostu Rogoźników również będzie mostem zwodzonym, a to dlatego, że tor wodny ma być tam pogłębiony, wszelkie nieczystości i muł mają być transportowane barką. Właśnie dla niej wbudowano do mostu mechanizm, który będzie wsuwał i wysuwał przęsło mostu. Most tymczasowy będzie kładką pieszo-rowerową. Przeprawa została zorganizowana na około rok. Planowane zakończenie rozbudowy mariny i modernizacji Mostu Stągiewnego planowane jest na IV kwartał 2022 roku.
Zobacz też: Most Rogoźników
Tymczasowa kładka ma około 44 m długości i jest zbudowana z lekkich elementów modułowych przypominających rusztowanie.
Anna Pisarska – Umańska & Andrzej Ługin