Szwedzi to naród, który ma prawdziwego fioła na punkcie wrogiej napaści ze strony Rosji – stąd niesamowita ilość schronów i baz wojskowych w tym państwie.

Niedaleko Sztokholmu na wyspie Muskö szwedzka armia ulokowała jedną z swoich największych baz wojskowych. Przez bardzo długi czas wojsko i inni mieszkańcy wyspy, aby dostać się na wyspę, musieli przyprawiać się promem. Szczerze mówiąc dostęp na wyspę był dla wszystkich nieco problematyczny. W latach pięćdziesiątych XX wieku zaczęto myśleć o bezpośredniej drodze na wyspę. Pierwszym pomysłem był most, a dokładniej mosty. Niestety takich mostów, niezależnie z jakiej strony by patrzył, musiałoby być przynajmniej z pięć. Byłoby to dosyć kosztowne rozwiązanie. Pomyślano więc o innym rozwiązaniu – wyrytym w skale podwodnym tunelu. Była to opcja zdecydowanie bardziej ekonomiczna.

Źródło: http://www.musko.nu/muskotunneln/

Do budowy tunelu przystąpiono w roku 1959, a w 1963 roku był już gotowy. Niestety przez pierwszy rok użytkować go mogło tylko i wyłącznie wojsko. Na szczęście od 1964 roku tunel został oddany do użytku publicznego. Od tego momentu mogą się nim przemieszczać również cywile. Prawdopodobnie jest to pierwszy tego typu tunel na świecie.

Źródło: http://www.musko.nu/muskotunneln/

Tunel ma prawie 3km długości. Najgłębszy punkt tunelu dochodzi do 65m pod powierzchnią wody. Szerokość tunelu to niecałe 8m, a wysokość niecałe 5m. Początkowo w tunelu był problem z przeciekaniem wody (są tu różnego rodzaju skały), ale szybko temu zaradzono.

Sama wyspa Muskö jest w dużej części ogrodzona jako teren wojskowy i niedostępna dla zwiedzających, ale…..od strony wody widoczne są wloty tuneli.

Źródło: https://www.skrinnari.fi/skridskonet/bild/bild-v.asp?ID=11176

Baza, do której prowadzi wspomniany tunel, wyryta jest w skale i można jej rozmiar porównać do rozmiaru sztokholmskiej starówki (Gamla Stan). Baza marynarki niegdyś znajdowała się w zupełnie innym miejscu (w samym Sztokholmie). Już na początku XIX wieku pojawiły się pomysły przeniesienia jej poza obręb ścisłego miasta. Niestety, wybuch II wojny światowej sprawił, że sprawę odroczono na czas nieokreślony. Do tematu wrócono na początku lat pięćdziesiątych i postanowiono, że ze względu na zagrożenie (ZSRR) ataku nuklearnego baza zostanie przeniesiona na skalistą wyspę Muskö. Baza powstała w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku po prawie 20 latach budowy. W 1955 roku pierwszy okręt został zadokowany w nowo wybudowanej bazie. W 1969 roku baza marynarki została oficjalnie przeniesiona ze Sztokholmu do Muskö. Budowa bazy pochłonęła kilka miliardów dolarów – oprócz budowy samej bazy armia wybudowała również tunel prowadzący na wyspę z lądu stałego. Baza na Muskö jest jedną z największych, podziemnych baz wojskowych na świecie. Skalna baza mieści (część budynków znajduje się na powierzchni) m.in. oczyszczalnię ścieków, biura, szpital, warsztaty, doki, a nawet sklepy. Doki są cztery z czego największy jest ponad dwa razy dłuższy niż Bazylika św. Piotra w Rzymie. Wszystkie obiekty mieszczą się w oddzielnych blokach, które są osobno zasilane i mogą pracować w odcięciu od świata zewnętrznego. Wszystko jest zabezpieczone przed wstrząsami. Każdy z tuneli wiodących do środka bazy zabezpieczony jest specjalnymi drzwiami. Na samym dnie bazy znajduje się „mózg” centrum zarządzania dzięki któremu baza może monitorować Morze Bałtyckie. To podziemne, samowystarczalne miasto.

W 2004 roku podjęto decyzję o stopniowym zamykaniu/likwidacji  bazy na wyspie Muskö. Całe siły szwedzkiej marynarki wojennej miały być skupione w jednej bazie w Karlskronie. W 2005 roku nastąpiło uroczyste zamknięcie bazy. Obecnie baza jest w stanie uśpienia, co nie znaczy, że nic się w niej nie dzieje i jest otwarta dla wszystkich chętnych. Teren bazy nadal jest ogrodzony, a na jej terenie działają firmy wynajmujące od wojska budynki. Na terenie wyspy pozostały też szwedzkie siły powietrzne. Chodzą słuchy, że baza znowu zostanie uruchomiona – prawdopodobnie mają na to wpływ „zagubione” w tej okolicy rosyjskie okręty.

Agnieszka Więckowska

autorka prowadzi bloga: Agnes na szwedzkiej ziemi.

Źródełka:

http://wikimapia.org/939725/Musk%C3%B6-Naval-Base

https://sv.wikipedia.org/wiki/Musk%C3%B6tunneln

https://sv.wikipedia.org/wiki/Musk%C3%B6basen

https://www.svd.se/forsvarsledningen-ska-fungera-under-angrepp/om/det-skarpta-sakerhetslaget

http://www.musko.nu/muskotunneln/

 

4 thoughts on “Muskö – tajemnicza baza okrętów wojennych.

 • Musko…Wcale się Szwedom nie dziwię….

  Odpowiedz
 • Tunel na Musko….

  Odpowiedz
 • Szwedzi mają doświadczenie w ryciu w skale. W samym Sztokholmie są podziemne tunele i to dość długie. Niestety, nie zapobiega to korkom :(

  Odpowiedz
 • Ich brocha….fobia fobią ,ale wiedzą co robią !To uporządkowany i racjonalny Kraj !

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.