Dzisiaj na Cmentarzu Łostowickim miała miejsce wyjątkowa uroczystość: odsłonięcie tablicy poświęconej dawnym gdańszczanom oraz żołnierzom napoleońskim pochowanym w Gdańsku.

Muzeum Archeologiczne już w 1999 roku rozpoczęło badania wykopaliskowe na terenie placu Dominikańskiego, ale ich intensyfikacja przypada na lata 2007-2012. Tym właśnie badaniom zawdzięczamy odkrycie Piwnicy Romańskiej, natomiast szczątków znaleziono ponad 3200. Należały do  osób pochowanych w okresie od XV do XIX wieku. Najmłodsze szczątki udało się zidentyfikować jako należące do żołnierzy napoleońskich, między innymi z 5 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, poległych w czasie oblężenia miasta przez Rosjan w 1813 roku.

Pochówek odkrytych szczątków odbył się już latem 2017 roku, ale dopiero teraz miało miejsce odsłonięcie tablicy nagrobnej. Jako pierwsza przemawiała dyrektor Muzeum Ewa Trawicka. Po jej krótkim wystąpieniu radna Teresa Wasilewska odsłoniła tablicę, a później usłyszeliśmy jeszcze prezydenta Pawła Adamowicza, konsula Francji w Trójmieście Alaina Mompert i Beatę Jaworowską, z-cę dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego. Ostatnim akcentem było piękne wykonanie psalmu przez oo. Dominikanów.

Wśród pochowanych znalazły się również szczątki z kościoła św. Jana. Sam grób  zajmuje sporo miejsca. To jest cały ten piaszczysty teren (zdjęcie niżej). Szczątki znajdują się w kremacyjnych trumnach i ułożone są w 7 warstwach.

Dyrektor Ewa Trawicka i jej współpracownicy z Muzeum Archeologicznego (choć nie wszyscy z obecnych ustawili się do zdjęcia):

Płyta upamiętniająca dawnych gdańszczan nie jest pierwszą umieszczoną na Cmentarzu Łostowickim. Obok spoczywają pochowani gdańszczanie z Brzeźna z lat 1923-48 oraz gdańszczanie z Targu Siennego. 

Posłuchajcie:

Anna Pisarska-Umańska

Dodaj opinię lub komentarz.