Badania archeologiczne na Targu Siennym trwały od sierpnia 2014 r. do 4 stycznia 2017 r. Pozyskano olbrzymi materiał, m.in. ponad 7 000 zabytków o wartościach ekspozycyjnych, a w tym prawie 1 900 monet, ponad 600 plakietek, prawie 400 żetonów. W wyniku przeprowadzonych wykopalisk odkryto m.in. fragment cmentarzyska Szpitala św. Gertrudy, na którym zarejestrowano groby zbiorowe po epidemii, a także po egzekucji-dekapitacji.

Pracownia Badań Archeologicznych Dantiscum przedstawi dwa wykłady omawiające wyniki badań archeologicznych na Targu Siennym w Gdańsku. Zostaną one wygłoszone w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, w Sali Wety Ratusza Głównego Miasta ul. Długa 46/47 w Gdańsku.

  1. Dnia 16 marca 2017 r. o godzinie 17.00 Alicja Gomoliszek i Marta Wołyńska opowiedziała o Badaniach archeologicznych na Targu Siennym w Gdańsku
  2. Dnia 6 kwietnia 2017 r. o godzinie 17.00 Paulina Terendy i Joanna Jarzęcka-Stąporek opowiedzą o „Cmentarzysku Szpitala świętej Gertrudy w Gdańsku w świetle wykopalisk”

Wykłady te już teraz wywołują wiele emocji, przede wszystkim z powodu wyjątkowych odkryć, które wnoszą wiele nowych i ważnych danych do historii nie tylko Gdańska.

Gdańsk Strefa Prestiżu, Dantiscum

Gdańsk, Polska

 

3 thoughts on “Targ Sienny i Szpital świętej Gertrudy

  • gdyby teraz sprawdzil ile kosciol zabil ludzi i przejol ich majatki to prawdopodobnie pobili by rekordy mordow na calym swiecie ale nikt tego nie zrobi i nie oglosi bo kler trzyma lape na wszystkich takich wiadomosciach i nie pozwoli na publikacje

    Odpowiedz
    • Masz oczywiście na myśli kościół protestancki? B o to protestanci wsławili się w paleniu na stosie,topieniu,torturach. Święta Inkwizycja wprowadziła np, obrońcę z urzędu, złagodzenie wymiaru kary za przyznanie sie do błędu i wyrażenie skruchy…. Proponuję się douczyć w temacie.

      Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.