Wydarzenie: Pokaz filmu dokumentalnego „O zwierzętach i ludziach” w ramach cyklu Kinohistoria, poprzedzony prelekcją dr. Bartosza Filipa – filmoznawcy i wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego
Termin: 6 grudnia 2019 r., godz. 17:30
Miejsce: Kino Muzeum, pl. Bartoszewskiego 1, poziom –3
Wstęp: udział w pokazie oraz prelekcji płatny – 10 zł. Bilety do kupienia w kasach Muzeum lub za pośrednictwem strony internetowej

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki zaprasza na ostatnią w tym roku odsłonę cyklu Kinohistoria, w którym pokazujemy filmy poruszające wątki związane z II wojną światową. Pokazy odbywające się w ramach cyklu połączone są z dyskusją i wykładem poprowadzonymi przez specjalistę w dziedzinie filmu lub historii. Podczas piątkowego spotkania zaprezentujemy film dokumentalny „O zwierzętach i ludziach” w reżyserii Łukasza Czajki. Film przedstawia losy Antoniny i Jana Żabińskich, małżeństwa, które podczas II wojny światowej prowadziło ogród zoologiczny oraz uratowało około 300 osób dając im schronienie właśnie w prowadzonym przez nich ogrodzie zoologicznym. Prelekcję przed rozpoczęciem filmu wygłosi dr Bartosz Filip, filmoznawca i wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim.

Celem ogrodów zoologicznych jest ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem. Tę funkcję w przewrotny sposób realizowało w czasie II wojny światowej warszawskie zoo. Po jej wybuchu naziści część zwierząt zabili, a inne wywieźli do Rzeszy. Opuszczone stajenki, budki i woliery w zoo zajął gatunek najbardziej zagrożony podczas działań wojennych, czyli człowiek. Byli to Żydzi uciekający przed niechybną śmiercią oraz żołnierze Armii Krajowej. Ukrywali się oni w opuszczonych stajenkach, budkach, ptasich wolierach oraz w domu Jana Żabińskiego, ówczesnego dyrektora zoo. Schronienie, czasami na dzień, rzadziej na wiele miesięcy znalazło w sumie kilkaset osób. Dokładnej liczby nikt nie zna. W filmie za pomocą metafor z użyciem ujęć ze zwierzętami, bogatych archiwaliów oraz wywiadów z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń podjęto próbę opowiedzenia tej nieprawdopodobnej historii.

Film przybliża historię z jednej strony znaną, zekranizowaną przecież w filmie „Azyl” Niki Caro, ale na tyle wyjątkową, że zasługującą na ponownie opowiedzenie, tym razem w formie dokumentalnej. Łukasz Czajka utkał historię małżeństwa Żabińskich, długoletnich opiekunów warszawskiego zoo, z bogatych archiwaliów i wspomnień żyjących świadków wydarzeń. Dzięki temu jeszcze lepiej możemy zrozumieć wojenny lęk i heroizm pary. W filmie Czajki ich bohaterstwo – tak przecież niezwykłe – wydaje się czymś zupełnie zwyczajnym. Wydaje się, że Żabińscy polubiliby ten obraz samych siebie – pozbawiony wzniosłych słów i efektownych uproszczeń. Bo „O zwierzętach i ludziach” jest opowieścią nie tyle o heroizmie, ile po prostu o człowieczeństwie.

Gdańsk Strefa Prestiżu, informacje prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.