Na zorganizowanej przez Stowarzyszenie Biskupia Górka i Fundację na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki „Latebra” konferencji prasowej podsumowano pierwszy etap poszukiwań grobu Nathanaela Matthaeusa von Wolfa, członka Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku.
Zaproszony na konferencję prasową Andrzej Januszajtis w 7 minutowym wykładzie przybliżył postać zasłużonego naukowca.
Następnie prezes Stowarzyszenia Biskupia Górka, Krystyna Ejsmont, w kilku zdaniach przybliżyła historię poszukiwań archeologicznych na Biskupiej Górce, zainicjowanych przez Stowarzyszenie. Opowiedziała też o swoim marzeniu, jakim było odkrycie grobu Nathanaela Matthaeusa von Wolfa na terenie Biskupiej Górki.
Wojtek Ostrowski (ze Stowarzyszenia Biskupia Górka), opowiedział historię poszukiwań miejsca, w którym stał pomnik i grób Nathanaela Wolfa. Wspomniał o pomocy, jakiej udzielali Stowarzyszeniu gdańscy pasjonaci historii oraz byli i obecni pracownicy policji, mieszczącej się w budynku po byłym schronisku młodzieżowym na Biskupiej Górce.
Największą pomocą okazał się wydany w 1949 roku przewodnik po Gdańsku “Poznaj Gdańsk” udostępniony przez Rysia Kopittke, gdańskiego przewodnika. W nim znajdowała się dokładna wskazówka, gdzie należy szukać grobu. Od roku 1951 miejsce to należy do policji.
Po tych wszystkich informacjach i wskazówkach przedstawiciele Fundacji „Latebra” wytypowali miejsce, w którym rozpoczęto prace wykopaliskowe.. Dominik Markiewicz wspomniał, że odkrycie tego miejsca jest chyba największym sukcesem Fundacji i że to miejsce powinno być udostępnione publicznie.
Podczas prac wykopano tablicę nagrobną z imieniem Nathanaela von Wolfa i inskrypcją “tu spoczywa”. Poszukiwacze zakładają, że w pobliżu lub pod ruiną obelisku powinna znajdować się cynowa skrzynia ze szczątkami astronoma.
Archeolog Przemysław Garlicki z Fundacji Letebra przypomniał, że obecne pozwolenia oraz koniec sezonu na prace wykopaliskowe nie pozwalają na dalsze poszukiwania. Powiedział, że już zostały złożone niezbędne dokumenty do uzyskania zgody na dalsze poszukiwania w przyszłym roku. Stowarzyszenie i Fundacja chciałyby również podjąć się poszukiwań pozostałości po obserwatorium astronomicznym Nathanaela von Wolfa.
Prace poszukiwawcze i archeologiczne prowadzone są ze społecznej zbiórki. Należy mieć nadzieję, że Miasto Gdańsk wspomoże archeologów i będzie zabiegało o należyte uhonorowanie zasłużonego dla Gdańska naukowca, jakim był Nathanael Matthaeus von Wolf.
Zapraszamy do naszego filmu z akcji poszukiwawczej grobu Nataniela Mateusza Wolfa
https://youtu.be/hC85j_RZ5-w