Strefa smaków

Polska kolacja wigilijna jest najzdrowsza

Londyńska dietetyczka Christina Merryfield jest pewna, że tradycyjna polska kolacja wigilijna jest najzdrowsza i najbardziej dietetyczna na świecie.

polska tradycyjna wigilia
polska tradycyjna wigilia

Na kolejnym miejscu znalazła się kolacja z Nowej Zelandii i Australii. Jak podkreśla Christiana, polska kolacja świąteczna składa się przede wszystkim z ryb, warzyw, owoców, przez co jest wyjątkowo dietetyczna. W polskim tradycyjnym posiłku nie ma czerwonego mięsa, a desery są na bazie suszonych lub świeżych owoców. Jedyną wadą jest jej obfitość oraz ilość dań (12).

Za najgorsze świąteczne posiłki dietetyczka uznała kolację amerykańską i kolację serwowaną w Wielkiej Brytanii.

wysoko tłuszczowy świąteczna kolacja brytyjska

Według dietetyczki Christiny Merryfield ranking wygląda tak (w skali 10 punktowej):

  • Polska 7/10 – barszcz czerwony, uszka, pierogi, karp na różne sposoby, kompot z suszu, makowiec, piernik.
  • Australia i Nowa Zelandia 6/10 – mięso na zimno z sosem żurawinowym, sałatka warzywna, pieczone warzywa i boczniaki, owoce morza, torcik bezowy, świeże owoce.
  • Francja 5/10 – pasztet z gęsi lub kaczki, pieczeń z indyka, pieczone bażant i perliczka, sałatki, sery
  • Hiszpania 4/10 – szynka, sery, kiełbasa chorizo, ryby i owoce morza zupa rybna, jagnięcina pieczona z ziemniakami, słodkie desery głównie migdałowe.
  • Niemcy 4/10 – pieczona gęś, karp z pieczonymi ziemniakami i kapustą, kiełbasy, sałatka ziemniaczana, marcepan, piernik.
  • Wielka Brytania 3/10 – pieczony indyk, wieprzowina z pieczonymi ziemniakami, warzywa, świąteczny pudding.
  • USA 2/10 – pieczeń z indyka z ziemniakami, warzywa, rostbef lub szynka budyń śliwkowy świąteczny pudding, babeczki migdałowe.
świąteczny amerykański obiad
świąteczny amerykański obiad

Świąteczne obiady w USA i Wielkiej Brytanii prócz gotowanych warzyw na parze, które są bogate w błonnik i mają niską zawartość tłuszczy, nie zawierają dietetycznych dań. Wspomniane warzywa są jedynie dodatkiem do tłustego dania głównego.

Nowa Zelandia i Australia - typowy posiłek
Nowa Zelandia i Australia – typowy posiłek

Na drugiej półkuli Nowa Zelandia i Australia wiodą prym ze swoim świątecznym posiłkiem bogatym w owoce morza i pieczonymi warzywami oraz świeżymi owocami.

Francja, która słynie z wyszukanej kuchni, otrzymała 5 punktów, między innymi za pasztety i wielość drobiu na świątecznym stole.

Sporym zaskoczeniem jest kolacja hiszpańska która plasuje się poniżej francuskiego posiłku i to pomimo śródziemnomorskich specjałów. Ocenę obniżają słodkie desery i kiełbasa. Podczas, gdy główne danie w kulturze hiszpańskiej często jest zdrowe i dobrze zrównoważone, tego samego nie można powiedzieć o bardzo słodkich deserach.

Kolację niemiecką dyskwalifikuje pieczona gęś i kiełbasa.

Tak więc mamy powód do dumy, zasiadajmy do stołu podbudowani i delektujmy się naszą najlepszą kolacją wigilijną na świecie.

Andrzej Ługin  na podstawie Mail Online

Dodaj opinię lub komentarz.