Ulica Wspornikowa w całej swojej krasie. Budynek po lewej pamięta przełom XIX i XX wieku. Budynek po prawej pewno nigdy nie powstanie – porzucona PRLowska budowla. Przed wojną była to ulica Podporowa – od murowanych lub żelaznych podpór podtrzymujących ściany. Zapewne nie o takie podpory jak na zdjęciu chodziło.

ulica Wspornikowa

W połowie XIV wieku był tu składy drewna, z których korzystano przy budowie statków i ogólnie w budownictwie. Korzystali także skrzyniarze, bednarze i tracze (cieśle zajmujący się obróbką desek). Póki leżało drewno, było ok, ale w XVII w. zaczęto tu stawiać spichlerze i okazało się, że teren jest zbyt podmokły. Nie można było stawiać budynków lekkich, drewnianych (bo spichlerze nie mogły być z drewna), a murowane były ciężkie. Dla zapewnienia stabilności konstrukcji wspierano je więc podporami.

ulica Wspornikowa

W 1813 roku podczas oblężenia Gdańska spichlerze w tej części Wyspy uległy zniszczeniu. Postanowiono ich nie odbudowywać, tylko teren przeznaczyć pod drobne zakłady przemysłowe, głównie z branży drzewnej. Z czasem powstały tu skromne czynszówki.

ulica Wspornikowa

Wyrok na ten dom pewno zapadł. To chyba są jeszcze ślady po kulach..

ulica Wspornikowa

Ulica Wspornikowa pierwotnie nazywała się arta platea VI czyli ulica Szósta licząc od Stągiewnej. Potem Wassergasse w 1792, a Stützengasse została ok. 1805 roku.

      Anna Pisarska-Umańska

7 thoughts on “Ulica Wspornikowa – Stützengasse

 • W podwórku tej podpartej kamienicy jest piekny stary dom z podcieniem.

  Odpowiedz
  • Podcienia tam nie widzę. Jest dom z muru pruskiego. Faktycznie jest piękny i należy do Owsianej. Będziemy pisać o Owsianej.

   Odpowiedz
   • Może jest szansa na przypomnienie Targowiska? Pamiętam jak biegałem po świeże warzywa i owoce :)

    Odpowiedz
 • Jeżeli Wspornikowa, to Stützgasse (a jeszcze lepiej by było np. Strebegasse). Schützengasse to ulica Strzelecka, Strzelców albo ewentualnie Piechoty. Czyli w którymś momencie coś nie zagrało przy nazewnictwie.

  Odpowiedz
  • Schützengasse od 1805 roku. Może to kwestia tego, ze w Gdańsku używano dolnoniemieckiego. Od 1792 Wassergasse, a jeszcze wcześniej „szósta” – arta platea VI. Schützengasse widnieje również na planach miasta.

   Odpowiedz
 • Miedzy 1966 a 1977 mieszkalem na Wspornikowej13a.Ta budowla po prawej stronie , to nie za komuny ! Lata 90 i cos z sadownictwem !

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.