70 letnia mieszkanka domu przy ulicy Sierocej 6 została wykwaterowana z mieszkania i pozostawiona na łasce urzędników gdańskiego magistratu.

Maria Wucka
Maria Wucka

Sprawa dotyczy mieszkanki budynku,  który został przeznaczony na miejską placówkę kulturalną – Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa.  Zabytkowy budynek dawnego Domu Dobroczynności i Sierot na gdańskim Osieku zamieszkany był przez około 40 rodzin. Z chwilą adaptacji na miejską placówkę kulturalną wszystkie rodziny zostały wykwaterowane do innych mieszkań.

Jednak w wypadku pani Marii „system” nie zadziałał prawidłowo. Magistrat zaproponował pani Marii mieszkanie w innej części Gdańska na drugim piętrze. Nie mogła niestety z niego skorzystać, bo, jak tłumaczy, jest inwalidką I grupy, z powodu niesprawnej nogi po wypadku samochodowym. Oczekując na kolejną propozycję mieszkaniową, przez półtora roku mieszkała w placówce przeznaczonej dla osób nie mających dachu nad głową. Kolejna oferta mieszkaniowa była do zaakceptowania przez panią Marię, jednak z powodu błędu hydraulika mieszkanie przy ulicy Królikarnia zostało zalanie i zawilgocone. Efektem tego jest grzyb i pleśń na ścianie i podłodze.

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak obiecał mi na piśmie, że mieszkanie będzie wyremontowana do końca października 2018 r.
Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak obiecał mi na piśmie, że mieszkanie będzie wyremontowane do końca października 2018 r.

Wówczas zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak obiecał mi na piśmie, że mieszkanie będzie wyremontowane do końca października 2018 r.  – „Będzie miała pani z tego mieszkania bombonierkę” – mówił. Tak się nie stało. „Dziś nie mam ani cukierka, ani papierka. Psa się tak nie traktuje jak ludzi. Ostatnio dostałam telefonicznie propozycję, aby znowu na jakiś czas trafić do „bidula” – na czas znalezienia nowego mieszkania” – mówiła pani Maria.

Na piątkowej konferencji zwołanej przez mecenasa Kacpra Płażyńskiego, pani Maria Wucka opowiedziała o swoim nieprawdopodobnym problemie. Poniżej cały zapis bez skrótów.

Zdaniem  mecenasa  sprawa pani  Marii Wuckiej nie jest w Gdańsku odosobniona.

“To jest konkretna tragedia. Takich osób jak pani Maria zgłasza się do mnie i innych radnych naprawdę wiele. I to nie jest tak, że ci ludzie wymyślają sobie jakieś problemy. Oni pozostawieni zostali sami sobie i im należy się  pomoc, bo  zostali skrzywdzeni przez władze Gdańska” – ocenił mecenas Kacper Płażyński.

Przeczytaj też:

Andrzej Ługin

4 thoughts on “Po 60 latach wyrzucona z mieszkania

 • Bagnet na broń
  Władysław Broniewski
  Kiedy przyjdą podpalić dom,
  ten, w którym mieszkasz – Polskę,
  kiedy rzucą przed siebie grom,
  kiedy runą żelaznym wojskiem
  i pod drzwiami staną, i nocą
  kolbami w drzwi załomocą –
  ty, ze snu podnosząc skroń,
  stań u drzwi.
  Bagnet na broń!
  Trzeba krwi!
  Są w ojczyźnie rachunki krzywd,
  obca dłoń ich też nie przekreśli,
  ale krwi nie odmówi nikt:
  wysączymy ją z piersi i z pieśni.
  Cóż, że nieraz smakował gorzko
  na tej ziemi więzienny chleb?
  Za tę dłoń podniesioną nad Polską –
  kula w łeb!

  Ogniomistrzu i serc, i słów,
  poeto, nie w pieśni troska.
  Dzisiaj wiersz – to strzelecki rów,
  okrzyk i rozkaz:
  Bagnet na broń!
  Bagnet na broń!
  A gdyby umierać przyszło,
  przypomnimy, co rzekł Cambronne,
  i powiemy to samo nad Wisłą.

  Odpowiedz
 • Wielki to dramat byc pozbawionym gniazda.Nawet bocianom dobrzy ludzie pomagaja.
  Mnie ,przy okazji Panskiego tekstu poruszylo cos innego. Günter Grass Niemiec z karabinem i trzeciorzedny artysta Daniel Chodowiecki maja miec swoj dom kultury? Znam tworczosc obu ,Grassa czytalem z niesmiala przyjemnoscia ,Chodowieckigo mimo jego wzmianek o ojcu nie lubie .
  Ile kasy biora ci wciskacze”szwabskich cegielek w Gdansk.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • p.s.Torby z herbem nie kupie bo kojarzy mi sie z ta Dulkiewicz.Zmiencie tlo. Sorki

  Odpowiedz
 • to nie pierwsza i nie ostatnia ofiara adamowicza, morderca ma krew na rekach, tak jak kościół otwierając mu kryptę do piekła w bazylice

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.