Sobieszewo (wcześniej Bąsak, niem. Bohnsack ) – dawniej duża wieś w powiecie gdańskim i WMG, później (od 1973 r.) część Gdańska w ramach dzielnicy Wyspa Sobieszewska.

Odnalezione ślady osadnictwa z okresu neolitycznego mówią o zamieszkaniu tych terenów od czasów Chrystusa. Byli to głównie przedstawiciele kultury rzucewskiej, trudniący się rybołówstwem i myślistwem. W XIV i XV wieku przez teren Wyspy przechodził trakt łączący Gdańsk z Królewcem, a przy nim dwie duże karczmy (Kreczem Newefehre i Kreczem Boemsagk), przy których zaczęły tworzyć się duże osady, w tym Bohnsack (niem. worek fasoli) – późniejsze Sobieszewo.

Początkowo wieś o charakterze rybackim, na przełomie XVIII i XIX wieku stała sie gdańskim letniskiem; zaczęły powstawać obok rybackich checzy zabudowania stricte wypoczynkowe, hale na plażach, później Dom Zdrojowy. Po II wojnie niestety zabudowa ośrodków FWP wprowadziła do miejscowości pseudo nowoczesny chaos, jednak bez odpowiedniej dla ośrodków infrastruktury. Obecnie ciekawostką jest most pontonowy, chyba jeden z ostatnich w Polsce, a na pewno na Wiśle… możliwe, że i z tego powodu popularność „uzdrowiska” ustępuje Kołobrzegom, Mrzeżynom, czy Świnoujściom.

Zdjęcie przedstawia wschodnią część Sobieszewa w latach 30:

Część zachodnia miejscowości – widać nasyp do połowy Wisły skąd odpływał prom:

Infrastruktura wypoczynkowa, restauracja z pokojami gościnnymi; widać też autobus miejski Gdańsk – Sobieszewo, kursujący na wyspę w latach 30 i 40:

Od strony Wisły zabudowania gospodarskie w Sobieszewku, osiedlu przynależnym:

W tym domu po wojnie ustanowiono Lecznicę dla Zwierząt:

Edward Jankowski

2 thoughts on “Sobieszewo – stare pocztówki

  • Jak wygląda herb/godlo Sobieszewa?
    Stare zdjęcia są dla mnie bardzo interesujące. Bardzo ładna strona. Niestety trudno znaleźć w języku niemieckim.
    bardzo dziękuję!

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.