Nie tylko dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku  prof. dr hab. Mirosław Golon zapraszają na ten wykład. My ze swej strony również go szczerze polecamy. Znamy ten wykład – redakcja GSP.

Bartosz Januszewski „Straty kultury polskiej w czasie II wojny światowej.”
Wykład odbędzie się w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w środę, 15 listopada 2017 r. o godz. 17:00

W przestrzeni publicznej od pewnego czasu obecne jest pytanie: jak wyglądałaby Polska, gdyby nie została tak strasznie poszkodowana przez dwóch najeźdźców pomiędzy 1939 a 1945 rokiem? Można się zastanawiać, ilu miałaby obywateli, jak rozwinęłaby się jej gospodarka, jak mocną pozycję w Europie mogłaby osiągnąć. Warto się jednak także zastanowić, jak wyglądałaby polska kultura, gdyby nie zniszczenia, grabieże i hekatomba jej twórców, spowodowane przez wojnę i zbrodnie obu okupantów. Jakie powstałyby wiersze, których nie napisali poeci, jakie książki polskich autorów mogłyby stać się bestsellerami, jak wspaniałe filmy mogli nakręcić polscy reżyserzy, ilu mielibyśmy wybitnych naukowców, muzyków, malarzy, nauczycieli, historyków, muzealników i przedstawicieli innych dziedzin kultury, którzy nie mieli szansy ujawnić i rozwinąć swoich talentów, przedwcześnie opuszczając ten świat jako ofiary wojny i masowego ludobójstwa? Na te pytania nie ma oczywiście odpowiedzi. Można jednak poznać wielkość strat zadanych polskiej kulturze przez najeźdźców, a dzięki ich analizie zrozumieć także potencjał kulturalny II Rzeczypospolitej, któremu odebrano szansę wydania owoców.

Tego właśnie dotyczył będzie wykład Bartosza Januszewskiego, który przedstawi straty polskiej kultury w latach II wojny światowej.

Bartosz Januszewski – historyk, nauczyciel dyplomowany, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Autor kilku ekspozycji historycznych, m.in. „Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej”. Swoje zainteresowania kieruje w stronę problematyki XX-wiecznych zbrodni wojennych i ludobójstwa.

 Muzeum II Wojny Światowej, materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.