Strefa smaków

Makrela w koperkowo–czosnkowej marynacie

Gdy nadchodził piątek na klatce schodowej bloku, w którym wówczas mieszkałam, rozchodził się zapach, a raczej smród, smażonej ryby. Wspomnienie sięga lat 80-tych, więc nie mam pojęcia (bo byłam bardzo mała) jakie ryby wówczas smażono. Pamiętam co prawda nieszczęsnego błękitka z robalami, czy też śledzie albo moje ulubione flądry. Nie przypominam sobie, żeby w mojej rodzinie jadało się ryby w piątki. Ryby polubiłam znacznie później. I żeby tradycji stało się zadość w ostatni piątek spożyłam rybę – świeżutką, tłuściutką makrelę. Wszyscy znamy smak wędzonej makreli, ale świeża, pieczona ma specyficzny, trudny do opisania posmak. Jest delikatna, zwarta i soczysta zarazem, smakowita. Polecam nie tylko wędzoną, makrela jest bardzo bogata w kwasy omega 3 – ma ich znacznie więcej niż łosoś.

Makrela w koperkowo –czosnkowej marynacie

Makrela w koperkowo-czosnkowej marynacie

Składniki dla jednej osoby:

 • tuszka świeżej makreli – 200 g lub więcej, nie jest droga. Do
  zdobycia w jakimś dobrym rybnym sklepie. Ładnie wygląda.
 • pęczek koperku
 • 3 ząbki czosnku
 • sok z cytryny (około 2 łyżek)
 • sól i pieprz

Przygotowanie:

Pęczek koperku, czosnek i sok z cytryny miksujemy a następnie doprawiamy solą i pieprzem. Makrelę nacinamy u góry, wyjmujemy kręgosłup i większe ości. Smarujemy makrelę marynatą – wewnątrz i na zewnątrz tak by marynata dostała się w miejsce nacięć. Zostawiamy naszą rybkę na kilka godzin w lodówce. Po tym jak już poczujecie spory głód albo przyjdzie pora obiadu upieczcie makrelę w piekarniku nagrzanym do około 180 stopni. Czas pieczenia nie dłużej niż 40 minut, najlepiej 30.
Podajemy z gotowanymi ziemniakami i surówką z kiszonej kapusty – to mój ulubiony zestaw do ryby, ale równie dobrze pieczona makrela smakuje bez niczego albo z ryżem.

Smacznego!
Agnieszka Haponiuk

 


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

One thought on “Makrela w koperkowo–czosnkowej marynacie

 • Agnieszko sam pichcę trochę a rybki spożywam dosyć często.
  Raz udało mi się zakupić świeżą makrelę na rynku i naprawdę smak jest nie do opisania.
  Prosiłbym o napisanie gdzie można nabyć świeżą makrelę w Gdańsku.

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.