W najbliższy czwartek (15 czerwca) o godzinie 13.00, na terenie historycznego stadionu Gedanii przy ul. Kościuszki w Gdańsku, mieszkańcy Dolnego Wrzeszcza organizują spotkanie poświęcone przyszłości tego bezcennego terenu. Poza omówieniem bieżącej sytuacji na spotkaniu zbierane będą podpisy pod petycją przeciwko budowie na terenie Gedanii osiedla mieszkaniowego.

Tydzień temu prezydent Paweł Adamowicz w wywiadzie dla Radia Gdańsk mówił, że:

Mieszkańcy okolicznych domów chcieliby żeby tam nie było boiska. Chcieliby żeby tam było normalne osiedle mieszkaniowe, oczywiście otwarte.

Pokażmy panu Prezydentowi, że się myli! To, co dla niego jest takie oczywiste, dla mieszkańców Gdańska i Wrzeszcza wcale takim nie jest. Przyjdźmy, rozmawiajmy, podpisujmy petycję!

Gedania – spotkanie i petycja mieszkańców

Nie możesz przyjść na spotkanie, ale chcesz złożyć podpis pod petycją? Nic straconego, złóż swój podpis przez internet tutaj.

Powiedzmy twarde NIE dla osiedla mieszkaniowego w tym miejscu. Więcej informacji na poniższej stronie lub tutaj.

[fb_plugin page href=https://www.facebook.com/GedaniaProtest/ show-facepile=false ]

Treść petycji:

Gdańsk, dnia 15.06.2017r.

Mieszkańcy Dzielnicy Wrzeszcz Dolny
Mieszkańcy Gdańska

Pan Paweł Adamowicz
Prezydent Miasta Gdańska,
Rada Miasta Gdańska

 

PETYCJA

PRZECIWKO BUDOWIE OSIEDLA MIESZKANIOWEGO
NA HISTORYCZNYM STADIONIE KKS GEDANIA GDAŃSK.
POSTULUJĄCA PRZYWRÓCENIE TEGO MIEJSCA SPOŁECZNOŚCI WRZESZCZA i GDAŃSKA, JAKO MIEJSCA SPORTU i REKREACJI.

My, niżej podpisani mieszkańcy dzielnicy Dolny Wrzeszcz, mieszkańcy Gdańska, oraz inne zainteresowane sprawą osoby, zwracamy się z prośbą o nie dopuszczenie do budowy na historycznych terenach KKS Gedanii osiedla mieszkaniowego. Wyrażamy swój głęboki sprzeciw w stosunku do wszelkich działań, zmierzających do zabudowywania tego historycznego miejsca budownictwem mieszkaniowym. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni Pańskimi ostatnimi wypowiedziami, popierającymi budowę osiedla na terenach boiska.

Podkreślamy, iż zabudowa mieszkaniowa terenów przy ul. Kościuszki 49 spowoduje nieodwracalną, częściową lub całkowitą niedostępność terenu dla mieszkańców dzielnicy, sprzeczną z ich pierwotną funkcją, oraz przede wszystkim, będzie wyrazem głębokiego braku poszanowania głosów obywateli miasta, wyrazem tego, jak iluzorycznie dba się o historię Gdańska, historię Polski i miejsce, które ma fundamentalne znaczenie dla polskości Gdańska.

Prosimy, aby w imieniu mieszkańców, korzystając z zajmowanego stanowiska, spowodował Pan wraz z Radą Miasta, aby ten historyczny teren Gedanii powrócił ponownie w ręce społeczności Gdańska i został skutecznie zabezpieczony jako własność społeczna. Aby mógł wreszcie służyć mieszkańcom, pełniąc funkcję sportowo-rekreacyjną, będąc terenem dostępnym dla wszystkich.

Prosimy, aby podjął Pan działania prawne, skutecznie uniemożliwiające zabudowanie tych terenów, ze względu na ich niezaprzeczalne wartości historyczne i społeczne.

Jesteśmy głęboko przekonani, że jest to jedynym moralnie słusznym i uzasadnionym działaniem w stosunku do historycznego stadionu KKS Gedanii i terenów przy ul. Kościuszki 49. Pragniemy poinformować Pana, iż jako mieszkańcy Gdańska, postulujemy, aby ten historyczny punkt odniesienia, pozostał w Naszym Gdańsku miejscem poszanowania tradycji i historii, miejscem spotkań społeczności, miejscem sportu i rekreacji dla młodzieży i dorosłych, niematerialnym symbolem i świadkiem minionej epoki, miejscem ogólnodostępnym – pełniąc funkcje rekreacyjno-sportowe. Jesteśmy to winni pomordowanym i jeszcze żyjącym Gedanistom, sobie i przyszłym pokoleniom.

 

Apel do mieszkańców

PETYCJA

PRZECIWKO BUDOWIE OSIEDLA MIESZKANIOWEGO
NA HISTORYCZNYM STADIONIE KKS GEDANIA GDAŃSK.
POSTULUJĄCA PRZYWRÓCENIE TEGO MIEJSCA SPOŁECZNOŚCI WRZESZCZA i GDAŃSKA, JAKO MIEJSCA SPORTU i REKREACJI.

Gedania

Prosimy Was o poparcie naszej petycji i rozpowszechnianie jej – zbieranie podpisów, jest ona naprawdę ważna, nie tylko dla nas, ale także dla wszystkich Gdańszczan.
Tereny boiska najstarszej sekcji piłkarskiej w Gdańsku – Gedanii, która jest symbolem polskości w naszym mieście, mają zostać zabudowane przez dewelopera.

Nie pozwólmy na to!
Budowa osiedla skaże na zapomnienie to miejsce „Esencję Polskości w Wolnym Mieście Gdańsk”, spowoduje brak całkowitej jego dostępności i użyteczności dla mieszkańców Wrzeszcza Dolnego, Gdańska. Będzie to niewątpliwie działanie sprzeczne z pierwotną funkcją tych terenów, które miały służyć mieszkańcom, pełniąc funkcję sportowo-rekreacyjną, funkcję społeczną.

Jest to sprawa pilna, prosimy podpiszcie naszą petycję teraz, wkrótce może być za późno!
Dzięki Waszym podpisom, przetrwa historyczne miejsce, odrodzi się z upadku i będzie służyło nadal społeczeństwu. Nadal jako miejsce sportu i rekreacji dla młodzieży i dorosłych, ale także jako niematerialny symbol i świadek minionej epoki. Miejsce sprytnie i wątpliwie moralnie nam, Wrzeszczanom i Gdańszczanom, odebrane.

Dane kontaktowe:
mieszkancykosciuszki1@wp.pl
protestgedania@wp.pl

Treść petycji do pobrania PDF
Lista do zbierania podpisów do pobrania PDF

Kacper Płażyński

 

 

6 thoughts on “Gedania – spotkanie i petycja mieszkańców

 • NIE przeciwko budowie osiedla mieszkaniowego na historycznym stadionie Gedania

  Odpowiedz
 • Popierając w pełni protest przeciwko zabudowie Gedani MUSZĘ zapytać o organizatorów tego protestu. Mam nadzieję, że nie jest nim Strefa! Wśród lubiących na Facebooku znalazłem jednego lokalnego radnego, który jest jednocześnie redaktorem Strefy. Mam nadzieję, że występuje w tym proteście nie jako dziennikarz. (Lidki nie liczę, bo jest z innego Wrzeszcza).

  Odpowiedz
  • Nie jesteśmy organizatorem, ale popieramy.

   Odpowiedz
   • Rozumiem, ze Anna to Anna Umańska Pisarska, która jako Red. Naczelna bierze odpowiedzialność za niesygnoeamy niczyim nazwiskiem tekst wrzucony przez jakkigoś Kacpta, któremu zabrakło odwagi, żeby się podpisać.

    Odpowiedz
    • Tekst przesłałem Ani i to Ania wrzucała go na Strefę, widać zapomniała podpisać mnie pod tekstem. Nie wiedziałem, że to tajemnica, że to mój tekst? ;o Ilu „Kacprów” jest dziennikarzami Gdańsk Strefy Prestiżu? Podpowiem Ci – jeden. Kliknij link „autorzy” i się dowiesz kto go przygotował ;o

     Marku rozumiem, że wstałeś drugi dzień lewą nogą, zdarza się.

     Odpowiedz
 • Świetna inicjatywa, popieram!

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.