Jak co roku Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk zaprasza z okazji Dnia Niepodległości na okolicznościową wystawę patriotyczną. Wyjątkowo w tym roku wystawa nie ma głównego tematu wiodącego.

W przededniu 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poświeciliśmy uwagę znanym i nieco zapomnianym bohaterom z 1918 roku. Na wystawie zaprezentujemy sylwetkę znanego lotnika pułkownika Karola Frisera, zamieszkałego w Gdańsku od 1947 roku po powrocie z Anglii.

Warto przed odwiedzeniem wystawy zapoznać się np. w Wikipedii na temat tego jakże skromnego współtwórcy polskiego lotnictwa, zarówno w I i II wojnie światowej. Ponieważ za rok jest 155 rocznica powstania Międzynarodowego Czerwonego Krzyża nie zabraknie na wystawie pamiątek związanych z żołnierzami, którzy na wszystkich frontach nieśli pomoc rannym i potrzebującym.

Tradycyjnie też na wystawie będzie można obejrzeć polskie mundury ze zbiorów członków Strefy Historycznej. Dla młodych widzów będzie możliwość zapoznania się z replikami znanych broni np. piat, sten, Vis, MP40 itp. i zrobienia sobie pamiątkowej fotografii.

Planowane otwarcie około 11.30 – 12.00 po Paradzie Niepodległości.

Wystawa prawdopodobnie potrwa tylko jeden dzień!

Wojciech Molski,  Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk

 

Dodaj opinię lub komentarz.