W niedzielę 6 XII br. o godz. 10-ej rano na placu przyległym do gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została otwarta ekspozycja plenerowa zatytułowana „The Airmen”.

Termin otwarcia nie był przypadkowy. W ubiegłym roku obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, zaś w tym roku przypada 80. rocznica pierwszej bitwy powietrznej, do jakiej doszło w czasie II wojny światowej.

Wystawa plenerowa "The Airman"
Wystawa plenerowa „The Airmen” na placu przyległym do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Ekspozycja ta jest nowatorskim projektem artysty fotografika, Michała Solarskiego, który zaprezentował autorskie fotografie ukazujące przedstawicieli Polskich Sił Powietrznych z czasów II wojny światowej. Artysta sportretował ich w jesieni życia. Fotografie te stanowią własność Muzeum II Wojny Światowej. Każdej z prac towarzyszy krótki życiorys danego bohatera, przybliżający jego osiągnięcia i zasługi dla naszego kraju. Niektórzy bohaterowie zostali zaprezentowali wraz ze swymi  licznymi odznaczeniami.

Wśród uwiecznionych wojskowych znalazła się także kobieta – starsza szeregowa Józefa Sobieska, która w czasie II wojny światowej pełniła funkcję kierowcy w bazie Dywizjonu Bombowego 300 w Wielkiej Brytanii.

Z uwagi na sytuację polityczną w naszym kraju po II wojnie światowej, większość z przedstawionych na wystawie bohaterów pozostała na emigracji. Do końca swych dni byli wierni swym dawnym ideałom. Podobnie do końca zachowali żywą pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

Michał Solarski jest fotografikiem dokumentalistą. Mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. Swoje prace fotograficzne prezentował w czasie wystaw indywidualnych i zbiorowych w galeriach i muzeach na całym świecie. Publikował w różnych znanych pismach i magazynach, np. „National Geographic”. Jest laureatem prestiżowych nagród.

Wystawa plenerowa "The Airman"

Otwarciu wystawy towarzyszył wernisaż połączony ze świętowaniem mikołajek przypadających właśnie tego dnia oraz zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, dlatego przybyli goście otrzymali świąteczny numer „Kuriera Muzealnego” (zawierający chociażby ciekawostki dotyczące tradycji bożonarodzeniowych) oraz gorącą kawę.

Wystawa będzie prezentowana przez najbliższe trzy miesiące.

Maria Sadurska

Dodaj opinię lub komentarz.