28 lutego w całej Polsce, a także poza granicami naszego kraju, tysiące ludzi bierze udział w specyficznym biegu, którego dystans to 1963 metry.
Tę nietypową trasę przebiegają nie tylko sportowcy i zapaleni biegacze, ale także starsi panowie o siwych włosach, rozgadane dziewczynki i radosne matki z dziecięcymi wózkami.
Wszystko to dlatego, że w biegu tym nie jest najważniejsze jak najszybsze dotarcie do mety. To co najbardziej liczy się dla jego uczestników to pamięć i szacunek.
Długość trasy symbolizuje 1963 rok, w którym to zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim.
To właśnie ku pamięci tysięcy bohaterów skazanych na karę śmierci i kolejnych tysięcy, którzy zginęli w walce z reżimem komunistycznym organizowane są biegi funkcjonujące pod nazwą „Tropem Wilczym”.

Tropem Wilczym - bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

Niestety do tej pory Gdańsk nie doczekał się swojej edycji tego wydarzenia. W tym roku jednak wolontariusze reprezentujący różne organizacje postanowili zmienić ten stan rzeczy. W ich imieniu pragnę zaprosić Państwa do udziału w tym przedsięwzięciu.
Zdecydowanie warto z dwóch powodów.
Po pierwsze zyski z zabawy zostaną przeznaczone na budowę pomnika polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie oraz na organizację marszu Rotmistrza Pileckiego.
Po drugie za zaledwie 20 złotych organizatorzy oferują uczestnikom torbę, opaskę, koszulkę z wizerunkiem majora Łupaszki i pamiątkowy medal dla wszystkich uczestników, a także ciepły posiłek po biegu i niezbędne ubezpieczenie.
Dodatkowo dobrą zabawę w szczytnym celu, uprzyjemnią także przygotowywane atrakcje dodatkowe takie jak koncert i pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Tropem Wilczym - bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

Nie pozwólmy, by Gdańsk negatywnie wyróżniał się na tle innych polskich miast i zapewnijmy naszej edycji biegu „Tropem Wilczym” wysoką frekwencję.

W przeciwnym razie, być może na własnych doświadczeniach przekonamy się, czy Józef Piłsudski miał rację mówiąc:

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Do zobaczenia na mecie!

link do zapisów na bieg: elektronicznezapisy.pl/event/303.html

link do wydarzenia na facebooku: www.facebook.com/events/1064095560277656/

Kamil Późniak

One thought on “Tropem Wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • No i super sprawa, że można pobiec o 9tej w Gdańsku, a potem o 12 w Sopocie albo Gdyni :)

    Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.