Tak wiem, że Ukraińcy to dla nas Polaków drażliwy temat – bo Wołyń, Lwów, duży napływ w ostatnich czasach taniej siły roboczej. Tak, Ukraińcy nam mocno podpadli.

A czym podpadli Szwedom? Są biali, tak jak my, Polacy, mają opinię pijaków, złodziejów i awanturników, zabierają pracę (pracują za niższe stawki). Z tym, że nam będącym w UE Szwedzi nie robią łachy, a Ukraińcom robią i to dużą.

Pamiętacie ten dzień, kiedy do mediów trafiła informacja o ataku terrorystycznym w Sztokholmie? Gnojek z Uzbekistanu postanowił – idąc przykładem swoich poprzedników z Nicei, Berlina i Londynu – przejechać się ciężarówką po najbardziej popularnym deptaku w Sztokholmie. Miejscu, gdzie zawsze wrze jak w ulu. Miejscu, gdzie codziennie przewala się masa ludzi – zarówno tych, co mieszkają w Sztokholmie, jak i turystów. Wziął auto i zrobił sobie autostradę rozjeżdżając wszystko, co stało mu na drodze. Szczerze? Mam uraz do tej ulicy i prawdę mówiąc niechętnie nią chadzam. Zwłaszcza teraz, kiedy pcham przed sobą wózek z dzieckiem. Mając w pamięci zdjęcia, na których widać rozjechanych na miazgę ludzi nawet sobie nie wyobrażam, co bym zrobiła i gdzie bym uciekała przed pędzącą ciężarówką. Flaki mi się przewracają, kiedy patrzę na te marne dodatkowe zabezpieczenia, które ustawiono w miejsce donic, które zostały rozwalone przez pędzący samochód.


A totalne zdegustowanie ogarnia mnie, kiedy widzę, że nie ma nawet małej tablicy upamiętniającej ofiary zamachu. Nie ma, bo nie ma na nią zgody władz. Przecież przypominanie o zamachu mogłoby urazić pewne grupy społeczne/religijne oraz zepsuć wizerunek Szwecji na arenie międzynarodowej jako bezpiecznego kraju mulitkulti. Najlepiej wymazać to, zatrzeć i udawać, że to się nie stało. Uzbeka zapakowano do więzienia, w którym ma takie warunki, jakie by miał w pięciogwiazdkowym hotelu w Uzbekistanie. Żyć, nie umierać. Szkoda, że jego ofiary tak dobrze nie mają.

Jedną z poszkodowanych osób jest obywatelka Ukrainy, Iryna Zamanova, która przyjechała do Sztokholmu na „urlop”. Niestety znalazła się na Drotninggatan w nieodpowiednim czasie. Chciała tylko kupić brelok do kluczy dla swojej córki, która razem z nią przyjechała do Szwecji. Skończyło się na amputacji nogi. W tej chwili kobieta ma protezę i musi przyjmować specjalne leki uśmierzające ból fantomowy. Na swoje nieszczęście w momencie ataku była w Szwecji na czarno. Jako ofiara i świadek w sprawie został jej przyznany pobyt czasowy – na czas trwania procesu. Niestety, zaraz po sprawie Iryna otrzymała informację, że w połowie sierpnia tego roku ma opuścić państwo szwedzkie. Kobieta jest załamana. Na Ukrainie przebywa jej syn i rodzice. Iryna pomagała im finansowo. W tej chwili nie dość, że musi wrócić do swojego kraju, to do tego jest niepełnosprawna i wymaga rehabilitacji. Doskonale wiemy, jak wygląda służba zdrowia na Ukrainie. To świat łapówek i słabej opieki zdrowotnej. Iryna jako nauczycielka nie zarabiała dużo, a teraz z obciętą nogą nie będzie mogła pracować w pełnym wymiarze godzin. Nie będzie jej stać na prywatną opiekę i łapówki dla wszystkich świętych.

Ukrainka za namową swojego adwokata złożyła wniosek do rządu szwedzkiego o prawo łaski (prośba o udzielenie azylu). Oczywiście, odmówiono go jej tłumacząc, że to prawo dotyczy tylko spraw kryminalnych i że jeżeliby się zgodzili to w ten sposób pokazaliby innym starającym się o pobyt, że jest taka możliwość. Tak, tylko ilu przeszło przez atak? Ilu nie ma kończyny i jest niezdolnych do pracy? Od decyzji nie można się odwołać. To koniec. Iryna dostaje kopa i niech sobie radzi sama. W końcu po co się pchała do Szwecji? Nielegalnie przedłużała swój pobyt?
Premier Szwecji Stefan Löfven odmawia komentarzy w tej sprawie – szkoda bo odwiedzając w szpitalu ofiary zamachu w tym Irynę, zapewniał je, że wszystko będzie dobrze….

Nie wszyscy Szwedzi mają gdzieś Ukrainkę. Od jakiegoś czasu trwała zbiórka pieniędzy dla kobiety. Udało się zebrać niezłą sumę. Wielu Szwedów krytykuje ostro postępowanie własnego rządu mówiąc, że dlaczego nie wydalono osób, które są mordercami i gwałcicielami. Przywołują dane o kilkudziesięciu tysiącach osób, które pomimo tego, że nie spełniały wymogów dotyczących otrzymania azylu do pobytu w Szwecji, otrzymały je bez problemu. Wielu mówi wprost, że gdyby Iryna pochodziła z Afryki lub Bliskiego Wschodu to nie byłoby problemu z jej pobytem w Szwecji.

Wniosek z tego, że dla rządu szwedzkiego są gorsi i lepsi. Iryna powinna zaskarżyć państwo szwedzkie i zażądać odszkodowania, które pozwoli jej żyć „normalnie” na Ukrainie.

Agnieszka Więckowska

Autorka prowadzi blog: Agnes na szwedzkiej ziemi

13 thoughts on “Ukrainka w Szwecji – człowiek gorszego sortu

 • Tej szwecji to już się całkiem popieprzyły priorytety

  Odpowiedz
 • Szwecja działała do momentu kiedy w kraju pojawili się ludzie z krajów gdzie nic nie działa tak jak w Szwecji. Efektem tego jest to, że teraz za sprawą imigracji cierpi praktycznie cały naród. Cierpi bo nie protestuje. Nie protestuje bo nic nie wie. Nic nie wie bo media nie informują o minusach związanych z imigracją. Nie informują bo Szwecja działa dalej tak jak działała przed napływem imigrantów. Imigranci napływają bo Szwedom żyło się wygodnie i nie chciało im się rozmnażać. Woleli wygodę niż rodzinę. Słowem; mimo, że Szwecję ominęła wojna to i tak dopadła ich „ręka sprawiedliwości” historycznej. Wszystko stanęło na głowie bo Szwedzi nie wierząc w boga zamienili swoją wiarę na wiarę w to, że uratują cały świat. Nikt nie wie jak to się skończy, ale pewne jest to, że WSZYSTKO się zmienia, a bez zmian nie ma rozwoju…

  Odpowiedz
 • Rozpoznaje ukry po charakterystycznym smrodzie!!! Odór nie do opisania

  Odpowiedz
 • Co to za głupi artykuł drugi aftonbadet kłamcy

  Odpowiedz
 • A czy droga Agnieszko pomyslalas, ze jezeli jej przyznano by pobyt ze wzgledu na stan zdrowia to bylby to precedens i wtedy Migrationsverket musialoby przyznac wszystkim chorym, ktorzy sie ubiegaja tu o pobyt ze wzgledu na zly stan zdrowia i zla opieke medyczna w ich krajach … ich jedt tysiace z Kosova, Serbii, Bosni i innych biednych krajow, gdzie nie ma wojny a co za tym idzie ubieganie sie o azyl nie wchodzi w rachube. Wszystkie te chore osoby trzebaby bylo utrzymac tutaj i zaplacic za ich leczenie i one raczej do pracy by nigdy nie poszli. Wiec zanim sie podejmujesz pisania o takich sprawach zapytaj moze Migrationsverket ile tysiecy osob probuje sie tu ubiegac o pobyt ze wzgledu na stan zdrowia. Druga sprawa to wiezienie, czy bylas kiedykolwiek w szwedzkim wiezieniu, widzialas, ze twierdzisz, ze to az taki luksus? To moze najpierw odwiedz je a potem wystawiaj opinie, ze jest to ilus tam gwiazdkowy hotel.

  Odpowiedz
  • Ja wiem z pierwszej ręki jak jest w szwedzkim więzieniu i właśnie tak jest, a ty masz jakieś inne informacje? Poza tym ona przyjechała zdrowa, porównanie do dupy

   Odpowiedz
   • Przyjechala zdrowa, ale byla tu na czarno, czyli oszukiwala system podatkowy i panstwo szwedzkie. Moze i luksus wiekszy w szwedzkich wiezieniach niz w polskich, ale to nadal wiezienie i jednego luksusu wiezniowie nie maja ….. wolnosci.

    Odpowiedz
    • Uważasz, że Uzbek nie zasłużył na więzienie???

     Odpowiedz
   • Rozumiem, że przemawia przez Ciebie zazdrość? Chciałbyś żyć na Ukrainie bez nogi? Gratuluję empatii.

    Odpowiedz
  • Drogi Ed. (gratuluję odwagi cywilnej – fajnie tak komuś przywalić bez ujawnienia swojej tożsamości) czy wiesz jak wyglądają więzienia w Uzbekistanie? Czy wiesz dlaczego kilka lat temu tzw. uchodźca zasztyletował przypadkowych ludzi w IKEA? Wnioskuję z Twojej odpowiedzi, że nie wiesz. Gdybyś wiedział to byś nie pisał takich bzdur. Druga sprawa nie porównuj ofiary zamachu terrorystycznego który miał miejsce w Sztokholmie do ludzi o których o których piszesz. Doskonale znam statystyski Urzędu Migracyjnego. Doskonale też wiem ile osób dostaje prawo stałego pobytu (azyl) chociaż nie spełnia wymogów. I jeszcze jedno nie obrażaj mieszkańców krajów bałkańskich którzy owszem pchają się tutaj ale po to żeby ciężko pracować a nie żyć z zasiłku tylko dlatego, że mają ciemny kolor skóry i są wyznania najbardziej pokojowej religii świata.

   Odpowiedz
 • a ludzie w krajach zachodu odeszli od boga i kościoła bo pojawili się emigranci??!?!?! buahahaha dobre ja myślałem że dlatego że pedofile dewianci i zboczeńcy w sukienkach skutecznie odstraszyli i zohydzili instytucje kościoła.Amen!!!! i

  Odpowiedz
 • Szwedów ogarnął jakiś nienaturalny „sen”. Dobrowolnie idą „na rzeź”. Lewackie ogłupienie przesłoniło im realny świat. Kiedy się obudzą z tego letargu może być już za późno. Mam kolegę w Szwecji, mieszka w małym miasteczku i na razie nie widzi problemu z emigrantami, natomiast był w szoku kiedy odwiedził Sztokholm, tysiące wałęsających się „lekarzy i inżynierów” różnej maści. Szwecja przestała już być niepodległym państwem.

  Odpowiedz
 • Ta pani padła ofiarą zamachu terrorystycznego. Czy gdyby była ofiarą wypadku drogowego spowodowanego przez jakiegoś pijaka, to też miało by jej przysługiwać prawo do azylu? Czy jak ktoś dozna trwałych obrażeń podczas trzęsienia ziemi w Japonii to nabiera praw do stałego pobytu w tym kraju? Przecież to jakiś absurd jest?
  Dla niezorientowanych dodam, że argumentację identyczną z zawartą w komentowanym tekście, posługują się najbardziej lewackie redakcje w Szwecji i najbardziej lewaccy politycy. Wszyscy ci, którzy doprowadzili Szwecję do tego stanu zgłupienia, w którym się dziś znajduje. Przykre, że autorka jest tak bezkrytyczna wobec szwedzkiej propagandowej papki.

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.