Kazimierz Dolny to piękna miejscowość położona nad Wisłą, którą co roku odwiedzają tysiące turystów. Przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem oraz bogatą historią. Można tu odpocząć od hałasu i w pełni oddać się relaksowi.

Choć na co dzień w Kazimierzu Dolnym mieszka ledwie 3,5 tysiąca ludzi, to jest on znany i rozpoznawalny w całym kraju. Był bowiem miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Liczba zabytków oraz miejsc wartych odwiedzenia jest tu zdumiewająca. Nic dziwnego, gdyż początki osady sięgają XI wieku. Historia tych terenów była bardzo burzliwa, ale to właśnie dzięki niej zyskały one dodatkowego uroku.

Spacer Bulwarem Nadwiślańskim i podziwianie najdłuższej rzeki w Polsce z pewnością nie każdemu turyście wystarczy. Można więc wdrapać się na Górę Trzech Krzyży, by z fantastycznej perspektywy ujrzeć miejscowość w pełnej okazałości. Widoki są niezapomniane, ale najważniejsze zabytki w okolicy warto zobaczyć także z bliska. Szczególnym miejscem jest stary rynek. Stąd widać już kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, zbudowany w drugiej połowie XVI wieku. Wewnątrz mamy okazję ujrzeć organy w modrzewiowej oprawie z 1620 roku, chrzcielnicę z warsztatu Santi Gucciego czy ołtarz w stylu barokowym. Budynek robi ogromne wrażenie nie tylko na miłośnikach architektury.

kazimierz dolny

W Kazimierzu Dolnym znajduje się port jachtowy z polem namiotowym. Warte uwagi są także ruiny zamku sprzed ponad 500 lat i wieża obronna z drugiej połowy XIII wieku. Stare spichlerze oraz stojące jeszcze kamienice i drewniane domy również dają poczuć historię tego miejsca wszystkim zwiedzającym. Dla osób, które od oglądania zabytków wolą kontakt z przyrodą, doskonałą atrakcją będzie wyruszenie w pieszą wędrówkę po Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Liczne wąwozy lessowe w okolicy miasta naprawdę potrafią pobudzić ludzką wyobraźnię.

Kazimierz Dolny to wspaniałe miejsce, którego niepowtarzalny klimat zostaje na długo w pamięci turystów. Jest to kierunek wart polecenia każdemu, kto chce choć na chwilę oderwać się od dającej w kość codzienności i poczuć długo wyczekiwany spokój.

 

Paweł Tabędzki, Globmedium

Dodaj opinię lub komentarz.