Gdańsk, podobnie jak kilkadziesiąt miejscowości w kraju i za granicą, uczcił święto Żołnierzy Wyklętych biegiem „Tropem Wilczym” W biegu na dystansie 1963 metrów, 5 km i 10 km kilometrów wzięło udział około 400 biegaczy.

Bieg honorowy na 1963 metry rozpoczęto od odczytania listu Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Andrzeja Dudy do biegaczy. List odczytał sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

Długość trasy symbolizuje 1963 rok, w którym to zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami, w dawnym woj. lubelskim.

VII Bieg Tropem Wilczym
VII Bieg Tropem Wilczym

To właśnie ku pamięci tysięcy bohaterów skazanych na karę śmierci i kolejnych tysięcy, którzy zginęli w walce z reżimem komunistycznym organizowane są biegi funkcjonujące pod nazwą „Tropem Wilczym”.

Poza biegiem honorowym odbył się też bieg główny na 5 km i 10 km. Wszyscy uczestniczy biegów otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy biegów na 5 km i 10 km nagrody. Nagrody rozdano również w kategoriach zespołowych, wiekowych, kobiet i mężczyzn.

Poniżej fotografie z tej patriotycznej i sportowej imprezy.

Andrzej Ługin

 

Dodaj opinię lub komentarz.