To już dwunasta pozycja popularnej serii wydawniczej „Znani gdańszczanie”. Tym razem o swoim życiu opowiada Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina. Gdańszczanin, bez którego wyspa Ołowianka nie byłaby taka sama.
Historia bohatera opowieści zaczęła się oczywiście dużo wcześniej, jednak jak pisze we wstępie Barbara Kanold, autorka serii, „najbardziej utkwiła mi w pamięci wizyta w zrujnowanej Elektrowni na Ołowiance. Pojechaliśmy tam z ówczesnym wojewodą Maciejem Płażyńskim i dyrektorem Wojciechem Bonisławskim, aby obejrzeć poprzemysłowy obiekt, który planowano przekształcić z elektrowni węglowej na gazową. Byliśmy przerażeni, nikt nie wierzył, że może z tego powstać coś naprawdę wspaniałego. Nikt, prócz zawsze pogodnego, pełnego optymizmu i wiary we własne siły Wizjonera…”.
Dzięki determinacji Romana Peruckiego i członków jego zespołu, filharmonia na „Ołowiance” to jedno z najbardziej charakterystycznych i prestiżowych miejsc w Gdańsku. „Wizjoner” to oczywiście nie tylko historia czy kulisy przebudowy elektrowni na Ołowiance, gdzie dziś swoją siedzibę ma Filharmonia, a która to inwestycja zapewniła bohaterowi książki tytułowy przydomek.
Czytając „Wizjonera” przenosimy się w świat muzyki, wrażliwości i łączenia artystycznej duszy z wyzwaniami funkcji dyrektora. Roman Perucki opowiada o sobie, rodzinie, koncertach i miłości do dźwięków. W niezwykle bogatym artystycznym świecie Romana Peruckiego przewijają się też postaci znane nie tylko w Gdańsku czy na Pomorzu.
Autorką cyklu „Znani gdańszczanie” jest Barbara Kanold – pisarka i dziennikarka, jak sama mówi o sobie, „gdańszczanka z wyboru”. Po studiach na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbywała staże zawodowe na uczelniach francuskich. Jest recenzentką telewizyjną i teatralną, niegdyś kierowniczką literacką Teatru Muzycznego w Gdyni. W cyklu „Znani gdańszczanie” przeprowadza wywiady rzeki z postaciami znanymi w Gdańsku, w Polsce i na świecie. Potrafi wydobyć od każdego z bohaterów wyjątkowe historie, a jej książki nierzadko pokazują znane postaci z zupełnie nieznanej strony. Wydała również sagę rodziną „Kanold – rodzinna historia słodyczy” oraz album „W stulecie urodzin Janiny Jarzynówny-Sobczak”.
W cyklu „Znani gdańszczanie” do tej pory ukazały się:
- „Rozmowy o tańcu” Janina Jarzynówna-Sobczak;
- „Michalski-taki jestem” Stanisław Michalski;
- „Gdańszczanin z wyboru” Andrzej Januszajtis;
- „Serwus, panie chief” Andrzej Perepeczko;
- „Spłacam dług” Konstanty Andrzej Kulka;
- „Dżentelmen, nie tylko pod koszem” Jerzy Młynarczyk;
- „Rozmowy o zmierzchu” Tadeusz Gocłowski;
- „Z batutą i Cappellą” Alina Kowalska-Pinczak;
- „Biznesmen z sercem społecznika Zbigniew Canowiecki;
- „W biegu…” Jacek Jasem;
- „Kto się boi…Doroty K.” Dorota Kolak
- „Wizjoner” Roman Perucki.
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku oraz wydawnictwo Gdański Kantor Wydawniczy zapraszają na promocję książki Barbary Kanold „Wizjoner”. Ta uświetni także jubileusz 80-lecia autorki. Bohaterowi książki, jubilatce oraz gościom zagrają Maria Perucka i Łukasz Perucki, fragmenty książki zaprezentuje Jarosław Tyrański.
Spotkanie odbędzie się w piątek, 30 listopada 2018 roku, o godzinie 17.30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35. Promocję poprowadzi red. Beata Szewczyk z Radia Gdańsk.
Gdański Kantor Wydawniczy