Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, w 80. rocznicę Krwawej Niedzieli w imieniu dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta zapraszam na wyjątkowy koncert kompozycji Krzesimira Dębskiego pt. „Litania Wołyńska”, który odbędzie się 8 lipca (sobota) 2023 roku, o godz. 19.30 w bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku.

„Litania Wołyńska” to wyjątkowa modlitwa, która powstała 20 lat temu dla upamiętnienia Wołynia 1943. Muzyka została skomponowana przez Krzesimira Dębskiego. Warstwa literacka tego utworu składa się z fragmentów twórczości poetyckiej piewcy Kresów – Krzysztofa Kołtuna. W swojej twórczości wymienia on nieistniejące parafie na Kresach oraz przedstawia wspomnienia jednego z ocalonych mieszkańców Kisielina. 11 lipca 1943 roku ”bojownicy UPA” zamordowali tam 82 osoby. W bohaterskiej obronie brali udział rodzice Krzesimira Dębskiego. Premiera utworu odbyła się 20 lat temu w Lublinie.

Współorganizatorem koncertu jest Fundacja Pomorskich Kresowian.

WSTĘP WOLNY

Bazylika pw. św. Brygidy w Gdańsku mieści się przy ulicy Profesorskiej 17.

Krzesimir Dębski

Wybitny polski kompozytor, uznany dyrygent orkiestrowy, a także wirtuoz jazzowych skrzypiec i pianista. Poruszający się równie swobodnie w świecie jazzu, jak i muzyki klasycznej. Pracował niemal we wszystkich dziedzinach świata muzyki. Znany jest przede wszystkim z licznych i cieszących się dużą popularnością kompozycji muzyki filmowej. Sam artysta przekonuje, że muzyka klasyczna jest jego właściwą domeną. Prof. dr hab. Krzesimir Dębski jest wykładowcą kompozycji i aranżacji na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Ma na koncie ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych. Napisał 2 symfonie z chórami, 4 koncerty fortepianowe i 3 skrzypcowe. Jego utwory były prezentowane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, co najważniejsze poświęconych nie tylko muzyce współczesnej, jak Luzern Festival czy Piano Spheres w Los Angeles, na festiwalach w Malmo, Brukseli i w Pasandenie, ale także w tak egzotycznych krajach, jak Meksyk, Indie, Korea. 80% swojego czasu poświęca na twórczość, która jest polistylistyczną próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej. Komponowanie to dla Krzesimira Dębskiego najważniejszy aspekt kariery muzycznej.

Orkiestra Kameralna Progress

Orkiestrę Kameralną Progress tworzą młodzi, ambitni kameraliści, prowadzeni przez jej założyciela, dyrygenta Szymona Morusa. Dynamicznie rozwijający się zespół regularnie koncertuje, zaskakując słuchaczy intrygującymi interpretacjami. Orkiestra nagrała 8 płyt CD; debiutancki album spotkał się z bardzo pochlebną recenzją Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Od 2013 roku Orkiestra Kameralna Progress działa pod patronatem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, którego celem jest współpraca z instytucjami kultury, zespołami i indywidualnymi artystami w celu tworzenia wspólnych przedsięwzięć łączących muzykę z poezją, teatrem i obrazem.

Chór 441 Hz

441 Hz – entuzjaści, pasjonaci, indywidualiści. To ceniony na całym świecie zespół, który choć nie stroni od wykonywania tradycyjnej muzyki chóralnej, pasjonuje się przede wszystkim odkrywaniem jej nowych możliwości. Grupa znana jest ze swojej otwartości na nietypowe, a wręcz pozornie niemożliwe wyzwania. Bywa nazywany „chórem nieuczesanym”, co idealnie odzwierciedla niepokorny charakter i niestereotypowość chóru. Jak mówi dyrygentka chóru Anna Wilczewska: „Im trudniej, tym lepiej”.

Bezpłatny pokaz filmu „Wołyń” odbędzie się 11 lipca o godz. 12 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Gdańsk Strefa Prestiżu

materiały prasowe

Dodaj opinię lub komentarz.