Zapraszamy do Krynicy Morskiej na uroczystości w 34. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Sylwestra Zycha, katolickiego duchownego związanego ze środowiskiem opozycji demokratycznej.

  • Miejsce: Kościół pw. św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu. ul. Teleexpressu 4
  • Termin: 9 lipca
  • Organizatorzy: Elbląscy Patrioci, Wilk Morski i Środowisko Patriotyczne Polski Północnej
  • Patronat: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku

Program:

  • 17.00 Msza święta w intencji śp. księdza Sylwestra Zycha Kościół pw. św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu. ul. Teleexpressu 4
  • 18.00 Wykład przypominający postać śp. księdza Sylwestra Zycha – Grażyna Wosińska, autorka książek historycznych
  • 19.00 Chwila zadumy w miejscu odnalezienia ciała śp. księdza

11 lipca 1989 roku w Krynicy Morskiej odnaleziono ciało księdza Sylwestra Zycha, katolickiego duchownego związanego ze środowiskiem opozycji demokratycznej, kapelana Konfederacji Polski Niepodległej. Był to trzeci – obok śmierci ks. Stefana Niedzielaka i ks. Stanisława Suchowolca – „tajemniczy zgon” księdza związanego z opozycją w 1989 roku.

Ks. Sylwester Zych swoich kazaniach publicznie, co nie podobało się komunistycznej władzy, piętnował jej nieprawości. Cztery lata spędził w peerelowskim więzieniu, a po jego opuszczeniu ciągle był śledzony i zastraszany przez bezpiekę. Został napadnięty na warszawskiej Pradze. Dwóch mężczyzn dotkliwie go pobiło, a trzeci próbował wlać księdzu wódkę do ust. Prowokacja tym razem nie powiodła się.

Nie możemy zapomnieć o niezłomnym kapłanie, który był wierny Bogu i ludziom do końca. Działał na rzecz bliźnich, chociaż wiedział, na jakie naraża się niebezpieczeństwo ze strony komunistycznej władzy. Na dwa lata przed śmiercią w 1987 roku w swoim testamencie napisał: „Do nikogo nie czuję nienawiści, dla wszystkich chcę być bratem i kapłanem. Solidarnym Sercem jestem ze wszystkimi, którzy dążą do Polski wolnej i niepodległej”.

Gdańsk Strefa Prestiżu

materiały prasowe


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts to your email.

Dodaj opinię lub komentarz.