Architektura i urbanistyka

Wyspa Spichrzów na placu Inwalidów Wojennych w Oliwie

Wizualizacja zabudowy pl. Inwalidów Wojennych wg Biura Rozwoju Gdańska

Tak wyobraża sobie nową zabudowę na placu Inwalidów Wojennych w Oliwie Biuro Rozwoju Gdańska. Jest to, jak czytamy, „Wizualizacja możliwej formy zabudowy”. Prawdą jest, że wojewódzki konserwator wydał zgodę na zmianę charakteru placu (naprzeciwko Ogrodu Oliwskiego, gdzie obecnie jest parking), ale nie do końca jego stanowisko pokrywa się z tym, co mówi dyrektor BRG i co zostało przekazane mediom.

Wizualizacja możliwej zabudowy placu, mat. BRG

Pragniemy mieszkańców Gdańska i zwłaszcza Oliwy uspokoić.

Dyr. Damszel-Turek: „Rozmowy z pomorskim wojewódzkim konserwatorem zabytków rozpoczęliśmy już jesienią 2019 r. Mieliśmy kilka wariantów zagospodarowania tego terenu. Ostatecznie konserwator zgodził się na to, aby wysokość budynków skrajnych wokół placu nawiązywała do zabudowań przyległych ulic oraz pozwolił na ich podwyższenie w części środkowej placu.”
PWKZ: „Należy uznać za słuszne zróżnicowanie wysokości zabudowy w obrębie placu, jednakże obniżenia wymaga maksymalna wysokość zabudowy ustalona na 15,5 m. Wysokość nowej zabudowy na przedmiotowym terenie nie powinna przekraczać 14 m (3 kondygnacje w tym jedna w poddaszu). Ponadto Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wnosi o ustalenie zasady lokalizacji zabudowy wyższej od strony ulic, niższej w głębi terenu (zgodnie z przesłankami historycznymi) oraz ustalenie dachów stromych, dwuspadowych oraz maksymalnej wysokości okapu.”

Dyr. Damszel-Turek: „Konserwator zrezygnował też z ustaleń obowiązującego planu, akceptując pomysł otwarcia placu na park Oliwski”.

PWKZ: „PWKZ akceptuje otwarcie pierzei od strony ul. Opata J. Rybińskiego”.

Stanowisko wojewódzkiego konserwatora pochodzi z ostatniej opinii w sprawie Placu Inwalidów z roku 2020.

Stylistyka architektury musi być uzgodniona z biurem konserwatora, a takie budynki, jak na wizualizacji, nie mają szans powstać.

Architektura Wyspy Spichrzów – nowy trend w budownictwie?

Anna Pisarska


Discover more from Gdańsk Strefa Prestiżu

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

3 thoughts on “Wyspa Spichrzów na placu Inwalidów Wojennych w Oliwie

 • W najbliższy wtorek 17 maja o godzinie 18.00 w Oliwskim Ratuszu Kultury przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego 25 odbędzie się spotkanie w sprawie koncepcji nowego planu zagospodarowania miejscowego dla Placu Inwalidów Wojennych.

  Odpowiedz
  • Super.
   To są konsultacje społeczne?
   Na plakacie jest napisane konsultacje oliwskie

   Odpowiedz
 • Uważam ,że proponowana zabudowa jest zbyt wysoka a pawilonowy charakter przeszklonego pierwszego od ul.Obrońców Westerplatte całkowicie kłóci się z charakterem zabytkowej zabudowy tej części Oliwy.

  Odpowiedz

Dodaj opinię lub komentarz.